Májové oslavy osvobození v Dobřanech

Tradičními Májovými slavnostmi a bohatými oslavami 70. výročí konce války ožijí v prvních květnových dnech Dobřany u Plzně. Dnes a zítra zde budou probíhat Májové slavnosti svobody, které v sobotu odpoledne plynule přejdou ve veselici v lidovém duchu s velkolepým průvodem.

„Slavnosti svobody jsme připravili ve spolupráci s Klubem vojenské historie Posádkového velitelství v Dobřanech a budou obsahovat třeba ukázku středu wehrmachtu s US Army, připomínku nočního náletu na město z roku 1943 nebo kapitulaci wehrmachtu,“ prozrazuje ředitelka Městského kulturního střediska Simona Sýkorová.

Májové slavnosti svobody začínají dnes ve 13 hodin slavnostním odhalením památníku na náměstí. Jmenuje se Slza války a připomíná oběti všech válek. Jeho autorem je sochař Václav Fiala.

„Žijeme v jednadvacátém století a nechtěli jsme postavit jen pomník připomínající druhou světovou válku. Ozbrojené konflikty se z jihu a severu blíží a začínají nás opět ohrožovat, je třeba ukázat, že si těch sedmdesáti let bez války dokážeme vážit, proto připomínáme, jak naše město poškodily války husitské, první světová, jak se nás dotkly války napoleonské a i největší pohromu, kterou byla v našem případě válka třicetiletá,“ vysvětluje filozofii pomníku starosta Martin Sobotka.

Program oslav dále nabídne vystoupení skupin Rangers band, Lignit a Michal Tučný revival Plzeň.