Magdalena Kožená se ZUŠkami v ulicích

Malí velcí filharmonici Zuška, foto Martina Crlová

Ve 280 městech a obcích se  v úterý 30. května   uskuteční první ročník celostátního happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open. Vstup na tisícovku akcí po celé ČR je zdarma a nabízí lidem mimořádnou příležitost zažít umění s dětmi v ulicích často na atraktivních místech, jako jsou zámky, kostely, parky i náměstí, nádraží či zoologická zahrada. Žánrově pestrý program pro širokou veřejnost připravilo 355 základních uměleckých škol.  Pod heslem „děti žijí uměním“ projekt podporuje mnoho dalších umělců, kteří s láskou vzpomínají na své studijní začátky.

 „Věřím, že si letošní happening ZUŠ Open užijí nejen účinkující, ale i diváci, a tak se podaří přiblížit ´zušky´ co nejširší veřejnosti. Doufám, že se nám podaří odstartovat novou kulturní tradici. Ráda bych poděkovala všem pedagogům, kteří bohatý program společně s dětmi připravují, a také popřála dětem, ať se jim daří plnit jejich umělecké sny,“ dodává k projektu jeho patronka a zakladatelka nadačního fondu Magdalena Kožená.

V úterý 30. května odpoledne proběhne i na dobřanském náměstí happening, na němž se představí soubory místní Základní umělecké školy. V kostele sv. Víta bude zároveň instalovaná výstava výtvarného oboru a vystoupí zde učitelé školy. Do prostor fary jsou pak připraveny koncerty barokní hudby v podání žáků. Doprovodný program nabídne interaktivní výtvarné dílny či příležitost zahrát si na klavír. V půl sedmé večer se pak na náměstí uskuteční pokus o zápis do České knihy rekordů v kategorii živý houslový klíč. ZUŠ J. S. Bacha takto oslaví své sedmdesáté výročí fungování.

Další místa ZUŠ OPEN v Plzeňském kraji:

Staňkov:

Pořádající škola: ZUŠ Staňkov 

Výchovný koncert

Dopoledne se uskuteční výchovný koncert pro žáky MŠ a ZŠ, na který budou navazovat tvůrčí dílny.

Úterý 30.5.2017, od 10. do 11. hod., budova školy, Komenského 196, Staňkov

Workshop na zahradě ZUŠ

Odpoledne budou probíhat tvůrčí dílny na zahradě školy.

Úterý 30.5.2017, od 17. do 19. hod., zahrada školy, Komenského 196, Staňkov

Zbiroh:

Pořádající škola: ZUŠ Václava Vačkáře Zbiroh  

Odpolední program prezentující všechny vyučované obory: hudební, literárně-dramatický, taneční a výtvarný. Program zahájí vystoupení nejmladších uměleckých nadějí školy. V 16:30 hod. Odstartuje muzikál Čertovská pohádka, ve kterém v rámci vystoupení přes 80 žáků školy propojuje všechny čtyři vyučované obory. Odpoledne bude zakončeno společným programem žáků a učitelů školy.

Úterý 30.5.2017, od 15. do 18:30 hod., sál kina Zbiroh, Masarykovo nám. 41