Má vaše dítě tuto panenku? Zbavte se jí, podle inspektorů hrozí velké nebezpečí

foto: ČOI

Varování před nebezpečnou panenkou podle oblíbené dětské pohádky Máša a medvěd vydala Česká obchodní inspekce (ČOI). Výrobek nemá zajištěno pouzdro na baterie, dítě ho tak může vyjmout a následně polknout či vdechnout. Panenka navíc obsahuje nadlimitní množství olova.

„Česká obchodní inspekce objevila na tuzemském trhu hračku – plastovou panenku se světlými vlásky, na kterých má uvázaný růžový šátek. Oblečena je v růžových šatičkách a bílé blůzce. Panenka je nabízena v papírové krabičce s průhledem. Hračka je napájená knoflíkovými bateriemi, vydává zvuky a mluví. Do středu zad panenky je vloženo plastové pouzdro s knoflíkovými bateriemi. Pouzdro není zabezpečené, uzavřené je pouhým zasunutím dvou plastových částí do sebe. Pouzdro, ve kterém jsou baterie uloženy, je možné otevřít bez použití nástroje pouhým vysunutím horní části krytu. Baterie po vyjmutí z pouzdra může dítě vložit do úst a polknout či vdechnout,“ popsal mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Zkoušky provedené laboratoří rovněž potvrdily významnou neshodu s požadavky směrnice EU. „Na čtyřech pájených spojích uvnitř hračky bylo potvrzeno až 66,9 % obsahu olova. Jedná se o mnohonásobné překročení množství oproti povoleným limitním hodnotám. Nedodržení požadavků platné legislativy představuje závažné environmentální riziko,“ uvedl Fröhlich.

Česká obchodní inspekce uložila prodejci ochranné opatření, kterým je zákaz distribuce a stažení výrobku z trhu.