Lumír Aschenbrenner: Nemáme chuť dělat investici za 120 milionů a naštvat naše občany

Lumír Aschenbrenner si nedávno vlastním nákladem vydal sbírku mikrobásniček. Foto: Richard Beneš

Lumír Aschenbrenner je dlouholetým starostou MO Plzeň 2 Slovany za ODS. I v letošních volbách bude obhajovat post starosty obvodu, který zastává už rekordních 20 let. Vedle toho je také senátorem a v Senátu je místopředsedou hospodářského výboru. Je mu 58 let, je rozvedený a má jednu dceru.

Každý lídr má své plány, které by chtěl po svém zvolení realizovat. Jaké jsou ty vaše?

„Určitě obnova a rekonstrukce Jiráskova náměstí, což je obrovská investice, na které musí spolupracovat s obvodem i město. V rámci této velké rekonstrukce tam dojde ke změnám parkovacích míst, dojde tam ke změnám ve složení a bohužel i ke kácení některých stromů. Celý ten projekt se projednává s veřejností. Uspořádali jsme další veřejnou diskuzi s občany, tentokrát na téma zeleně a hospodaření s dešťovou vodou. Je to jedna z mnoha diskuzí, které pořádají architekti, aby místním občanům více přiblížili ty konkrétní kroky při revitalizaci Jiráskova náměstí. Protože někteří z místních už dříve sepsali petici proti plánovanému kácení stromů, architekti ve spolupráci s odborníky znovu návrh přepracovali. Výsledkem je, že kácet se bude nakonec méně. Hlavně bych si přál, aby celá obnova náměstí byla podle přání většiny obyvatel, samozřejmě ne všech. Všem se to nebude líbit, ale ty peníze, které do toho investují jak město, tak obvod, tak nadace pana Komárka jsou velké a ta rekonstrukce musí někdy proběhnout, protože se budou měnit sítě. Stromy, které při rekonstrukci padnou, jsou ve většině případů už na hranici své životnosti a nahradí je nové, vhodnější pro městskou zástavbu. Oblíbené kaštany tady samozřejmě porostou dál. Nemáme chuť dělat investici za 120 milionů korun a naštvat naše občany.“

Kandidujete opět do vedení městského obvodu Plzeň 2, existuje v rámci obvodu „něco,“ co by se mělo okamžitě řešit a změnit?

„Rád bych mluvil o parkování, tedy o nedostatku parkovacích míst na území obvodu. Řešení je několik, poměrně razantní by bylo budování záchytných parkovišť na okrajích obvodu, u nás konkrétně na Světovaru. To by bylo až za konečnou tramvaje. Jednáme teď s městem, aby se nepožívaná plocha bývalých kasáren na Světovaru mohla sloužit jako takové parkoviště na divoko. Další a to je poměrně nejreálnější, protože už se pracuje na studii parkovacího domu u bazénu. Ten by mohl obsáhnout kolem 200 parkovacích míst. Hotový bude do konce příštího volebního období. A doufám, že to bude dříve, než ke konci. V nejbližších měsících dojde také k rekonstrukci ulice Lobezské a Mezi Stadiony, tam by mělo přibýt dalších 100 parkovacích míst.

Čím se v současné době profesně zabýváte a jak naopak trávíte volný čas?

„Jsem starosta druhého městského obvodu a také senátor. Mezi moje záliby patří muzika, kreslený humor a jsem také vášnivým chalupářem. V létě jsem si u příležitosti svých 58 narozenin a 20 let ve funkci starosty vydal vlastním nákladem sbírku básniček s „Za bezesných schůzí hlasuji jako ti druzí.“ Sbírka obsahuje celkem 77 kraťoučkých básniček, které jsem shromažďoval několik posledních let. Sice se to jmenuje tak, jak se to jmenuje, ale není to rozhodně jen o politice. Je to spíše o normálním životě a jsou to takové mikrobásničky. Původně se to mělo jmenovat Blbosti bez uvozovek, ale nakonec jsem zvolil jiný název. Nikdy by mě ani nenapadlo, že bych to mohl shromáždit a vydat. Na jednu básničku jsem přišel třeba když jsem byl v Praze ve vinotéce u Matouše na záchodě, určitě každý čtenář pozná, která to je.“