Luděk Vala, spolumajitel obchodu Sellfish: Každý druhý víkend jsem na rybách

Luděk Vala

Prakticky celý svůj život spojil s rybařením. Poprvé ho na ryby vzal děda v pěti letech. Dneska je spolumajitelem moderního obchodu Sellfish v Plzni – Doudlevcích. Přestože práce ve firmě je časově velmi náročná, na ryby chodí Luděk Vala pravidelně.

Kdy jste se poprvé setkal s rybařením?

Sellfish, Ostrovní 15/5, Plzeň

Přivedl mě k tomu děda. Už v pěti letech jsem chytal. Pak jsem chodil do rybářského kroužku, získal první rybářský lístek a užíval si rybaření na Radbuze a také na malém rybníčku za chalupou. Když jsem byl starší, začal jsem se hodně zajímat o renomovanou značku Shimano a ta mě přivedla do prestižního rybářského obchodu, v kterém jsem strávil jedenáct roků. A jednoho dne jsem se ráno probudil a řekl si, že vybuduji vlastní obchod. V Doudlevcích jsme s kolegou opravili jeden krásný, velký objekt a v září 2017 otevřeli moderní a prosvětlený obchod Sellfish. Nejsme narvaní zbožím až po strop. Kvantita není náš cíl. Máme tady jen zboží, které známe a je prověřené. Máme za dva roky tři reklamace. To je důkaz, že to děláme dobře a že nabízíme kvalitu.

Kdo jsou vaši zákazníci?

Všichni si myslí, že rybáři jsou spíše staršího věku, ale to je omyl. Hlavní skupinu našich zákazníků teď tvoří třicátníci, čtyřicátníci. Jsou to lidé, které nebaví sedět doma u počítače. Vyhledávají klid v přírodě u vody. Určité procento tvoří i ženy. Jednak ty, které chtějí doprovázet své partnery a mám mezi zákaznicemi i ty, které chodí na ryby samy. A pochopitelně, že sem tátové vodí i svoje děti, které s rybařením začínají. Na tomto místě je třeba říct, že rybařina není úplně levný koníček, možná je to dokonce dražší než golf.

Jaké značky a výrobce považujete za špičku?

Zásadní pro mě zůstává pořád Shimano, ale také Okuma a Savage Gea. A například v kaprařině jsou absolutní špičkou Angličané. Wychwood, Gardner a Korda – to jsou ikony, které nemají konkurenci.

Jak často se dostanete vy osobně na ryby?

Kdykoliv můžu. Stanovil jsem si takový svůj limit – dvě noci za týden a každý druhý víkend k vodě. Poslední dva roky jsem pořád na Berounce. Ale asi byste mě tam nenašli. Mám svá naprosto schovaná utajená místa. Sbalím věci a jsem týden někde v kopřivách.:) Dvakrát za rok jezdím pak na týden nebo deset dní do zahraničí. Jezdíme třeba do Maďarska brzy na jaře a pozdě na podzim. Je to obrovská státní pískovna, která má rozlohu asi 600 hektarů.

obchod Sellfish

Jakými úlovky se můžete pochlubit?

Nejcennější jsou pro mě úlovky z českých svazových vod. Za nastavených podmínek chytit u nás slušnou rybu je totiž velmi obtížné. Takže si moc vážím kapra, který vážil přes 21 kilo a chytil jsem také sumce, který měl ke dvěma metrům.

Zpátky do vašeho obchodu – poměrně nedávno jste spustili e-shop.

Ano, e-shop www.sellfish.cz začal fungovat v únoru. Někteří zákazníci chodí pravidelně do našeho kamenného obchodu. Dlouho vybírají, radí se, prohlížejí, zkoušejí. Jiní nakupují doma u počítače a objednají přes internet. Taková je doba, e-shop je prostě nutnost. Rád bych tedy všechny pozval k jeho návštěvě a budu se na rybáře samozřejmě těšit především v našem kamenném obchodě v Plzni – Doudlevcích.

Sellfish s.r.o Ostrovní 15/5, Plzeň 30100

+420 604 588 747, info@sellfish.cz

Otvírací doba:

pondělí – pátek / 9-18, sobota / 9-18, neděle a svátky / zavřeno

E-shop pro rybáře – rybářské potřeby pro sportovní rybaření v Plzni.

V E-shopu Sellfish najdete vše, co budete potřebovat pro Váš čas strávený na rybách či v přírodě, ať už je to rybářská bižuterie, camping nebo například lodě, či motory. V neposlední řadě zde na Vás čeká nepřeberné množství nástrah i návnad, z nichž některé přímo dovážíme nebo zastupujeme pro český a slovenský trh. Internetový obchod pro rybáře, stejně jako kamenná prodejna není nijak vyhraněna nebo zaměřena. To proto, aby si mohl vybrat každý příznivec jakéhokoliv odvětví rybaření od přívlače přes kaprařinu, sumcařinu, nebo plavanou i feeder, a to vše od renomovaných výrobců a značek.