Loosův interiér na Klatovské 12 bude zpřístupněn veřejnosti. Budou se v něm pořádat kulturní akce

plzen_cz_loose_interier
Loosův interiér

Město Plzeň zrekonstruovalo mimořádně cenný interiér v objektu Klatovská 12. Dvě místnosti navržené koncem 20. let 20. století světoznámým architektem Adolfem Loosem pro rodinu lékaře Josefa Vogla vybavila replikami původního nábytku. Interiér bude sloužit kultuře, ročně zhruba deseti akcím. Dílo Adolfa Loose by mělo být jedním z dědictví projektu EHMK 2015.

Zájemcům se interiéry na Klatovské 12 otevřou poprvé tento pátek 18. dubna 14 do 18 hodin. Na prohlídku se mohou přitom všichni registrovat v turistickém centru na náměstí Republiky. „Mám velkou radost, že je to interiér evropské kvality, který se podařilo zrekonstruovat. Objekt bude jednou z perel prohlídkového okruhu,“ prohlásil primátor Plzně Martin Baxa. Zpřístupnění unikátních interiérů navržených jedním z velikánů moderní architektury Adolfem Loosem řadí společnost Plzeň 2015 ke klíčovým projektům v programu Evropské hlavní město kultury 2015. „Plzeňské Loosovy interiéry zůstávaly dlouhou řadu let nepovšimnuty odbornou i kulturní veřejností. Velmi nás těší, že se nyní první z nich otevírá i pro jiné využití než jen k prohlídkám. Plánujeme sem umístit řadu akcí, v květnu to bude například Noc literatury, kterou pořádáme ve spolupráci s Českými centry letos v Plzni vůbec poprvé. Podobně zaměřených i dalších událostí bude přibývat a já pevně doufám, že se v průběhu příštího roku bude veřejnost moci podívat i do ostatních interiérů. Z reakcí našich zahraničních kolegů, cestovních kanceláří i novinářů je jasné, že se z návštěvy Loosových interiérů v Plzni může stát velmi zajímavá turistická destinace. Věřím, že k tomu budeme moci s projektem Plzeň 2015 přispět ve spolupráci s vlastníky a provozovateli jednotlivých interiérů,“ uvedl programový ředitel Jiří Sulženko.

Zrekonstruovaný interiér v Klatovské ulici 12 navrhl Loos v roce 1928. „Zajímavostí je, že nešlo o první architektův interiér v tomto místě. Už v roce 1908 navrhl zařízení bytu pro předchozí nájemce, rodinu průmyslníka Otto Becka, s jehož dcerou Klárou se později oženil,“ uvedl památkář magistrátu Karel Zoch. Beckovi si po přestěhování na novou adresu celý interiér rozebrali a vzli s sebou. O 20 let později pak získal Loos zakázku od lékaře Vogla. „Navrhl vybavení nejen celého bytu, tedy jídelnu, obývací pokoj, ložnici a dětský pokoj, ale i ordinaci a rentgenové pracoviště lékaře,“ uvedl Zoch. Při pozdějších přestavbách objektu ale ostatní místnosti zanikly, zůstaly jen jídelna a obývací pokoj. Město místnosti zrekonstruovalo v roce 2004, nyní do nich pořídilo za téměř dva miliony korun repliky.

V dohledu dalších měsíců by se pak měly otevřít také interiéry v Bendově 10. „Ty byly úplně zničené, věřím, že se nám je podaří vrátit do jeho slávy,“ dodal Baxa. Loosovy interiéry stály podle jeho slov miliony korun. „Klatovská 12 přišla na 4 miliony, rekonstrukce interiérů v Bendově ulici 6 – 7 milionů. Vše šlo z městského rozpočtu,“ prohlásil Baxa.