Literární cenu Jana Palacha získal sedmnáctiletý Martin Kihoulou

Letošní cenu Jana Palacha si včera na plzeňské radnici převzal sedmnáctiletý student Mikulášského gymnázia Martin Kihoulou. Soutěž o cenu Jana Palacha byla založena členy belgického Bratrstva 17. střeleckého praporu v roce 1990 a je vypisována každé dva roky. Letos poprvé soutěž zaštiťovalo město Plzeň.Určena je studentům plzeňských středních škol a gymnázií. Ti mají za úkol sepsat úvahu na dané téma ve francouzštině. Letošním tématem se pak stalo životní prostředí. Martin Kiholou se tak může těšit na čtrnáctidenní pobyt v zahraničí. První týden to bude v belgickém Liège, partnerském městě Plzně, a další týden u dvou belgických veteránů, z nichž Paul Jacobs žije v Bruselu a Michel Gilain v Paříži. „Děkuji za příležitost zúčastnit se soutěže, je to pro mne šok. Vůbec jsem s tím nepočítal,“ prohlásil bezprostředně po zveřejnění výsledku soutěže Martin Kihoulou. Poděkování pak pronesl i ve francouzštině. Jeho radost z vítězství s ním na místě sdílel i ředitel školy Petr Mazanec. „Mám z té výhry velkou radost. Martin je velmi talentovaný kluk nejen v literatuře, hudbě i například v přírodních vědách na které je naše gymnázium zaměřené,“ řekl ředitel.

plzen_cz_cena Palacha

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po vyhlášení výsledků padlo ještě jedno velké přání „V příštím roce bude Plzeň evropským hlavním městem kultury. Mým přáním je udělat výjimku v organizování soutěže a vyhlásit ji i příští rok,“ prohlásil jeden ze zakladatelů soutěže Paul Jacobs. Podle primátora Martina Baxy není vyloučené, že by přání mohlo být vyhověno. „Projednáme to s členy bratrstva a uvidíme. Buď bude cena předána mimořádně i v příštím roce nebo pak řádně v roce 2016,“ dodal na závěr Baxa.

Do soutěže se letos přihlásili celkem čtyři studenti. A to dva z Církevního gymnázia a dva z Mikulášského, ze kterého vzešel i vítěz letošního ročníku.