Lípa svobody ve Kdyni usiluje o přízeň a postup

Lípa svobody ve Kdyni. Foto: Marek Olbrzymek

Právě vypuklo více než tříměsíční klání o letošní titul v anketě Strom roku pořádané Nadací Partnerství. Do finále postoupila dvanáctka kandidátů z jedenácti krajů. Letos se ve vztahu k výročí založení Československa jedná o pouze tzv. Stromy svobody, které byly sázeny ve zlomových momentech republiky. Ty usilují o prvenství v podobě odborného ošetření zdarma a postupu do evropského kola soutěže. Hlasy ale pomohou všem finálovým stromům. Finance získané od veřejnosti prostřednictvím dárcovských SMS nebo skrze zakoupené a vyplněné hlasovací archy putují zpět k místním, kteří je mohou využít na ošetření stromů nebo výsadbu nových.

Foto: Marek Olbrzymek

Hlasováním veřejnost provede web www.stromroku.cz. Tento rok mohou hlasující vybírat jeden z tzv. Stromů svobody. Z šestapadesáti návrhů se probojovalo do finále dvanáct Lip svobody zasazených na oslavu nově vzniklého Československa, konce války nebo v závěru pražského jara na protest proti okupaci vojsk Varšavské smlouvy.

Plzeňský kraj zastupuje Lípa svobody u pomníků na náměstí ve Kdyni na Domažlicku, kterou vysadili lidé z Kdyně 8. listopadu 1918. Sázeli ji členové obecního zastupitelstva, místní školní rady za spolupráce všech politických stran, vlasteneckých spolků, firem a okolních obcí. V den zasazení památné lípy se v sokolovně pořádal slavnostní večer. Výnos putoval na vdovy a sirotky po padlých legionářích. Strom totiž roste u pomníku obětem prvé a druhé světové války.  Výtěžek z hlasování místní použijí na výsadbu nové zeleně v parku.