Lídr ANO Zarzycký: Za kampaň jsem vypil snad víc kafe než vody

Roman Zarzycký

Komunální volby se nezadržitelně blíží. Volební místnosti se otevřou už tento pátek, výsledky budou známy v sobotu večer. Mezi favority voleb v Plzni patří hnutí ANO s lídrem Romanem Zarzyckým, který redakci prozradil, jak finišující kampaň prožívá a co všechno ji musel obětovat.

Na začátku září jste zahájili ostrou část kampaně. Jaký to pro Vás byl měsíc?
Narovinu, krásný i hrozný zároveň (smích). Pracuji sedmnáct hodin denně, takže angažovanost mě i celého týmu je maximální. Pravděpodobně i proto v našem hnutí panuje spokojenost a dobrá nálada. Samozřejmě to není zátěž jen pro nás politiky, ale i pro naše nejbližší. Doma mě moc často nevidí. Chtěl bych proto partnerce i dětem velmi poděkovat za podporu. Hodně si toho vážím a těším se, až jim to vynahradím.

Jaká byla letošní kampaň? Hrálo se v Plzni fér?
Žádné hrubé fauly jsme zatím nezaznamenali a plně věřím, že ani nezaznamenáme. Došlo k nějakému poškození našich poutačů a billboardů, ale to už k volbám prostě patří. Nikdy se nedozvíme, jestli se jednalo o dílo vandalů nebo třeba politické konkurence.

Co Vás celou tu dobu pohánělo vpřed?
Především víra v to, že budeme úspěšní. Hnacím motorem ale byly i reakce lidí, a abych řekl celou pravdu, tak to bylo také kafe (smích).

Předpokládám, že počet kafí byste asi nespočítal na prstech jedné ruky?
To rozhodně ně (smích), piji jich kolem osmi denně, takže za ten měsíc jich mohlo padnout téměř tři sta. Skoro mám pocit, že jsem vypil více kafí než vody (smích). Moje paní mně to hodně vyčítá, takže po volbách to určitě snížím (smích).

Takže si dáte detox?
Detox už jsem si nastavil (smích). Vzhledem k tomu, že jsem držel nesacharidovou dietu, tak pro mě byla velká změna už to, že jsem začal pít kafe bez mléka a cukru. Dostal jsem se do fáze, kdy piji kávu jako lidé v Itálii, tedy co nejmenší a co nejsilnější.

Vraťme se ještě zpět k politice. Hnutí ANO sice poslední volby v Plzni vyhrálo, ale skončilo v opozici. Nehrozí, že vás ostatní strany vyšachují znovu?
Samozřejmě bude záležet na tom, jak voliči rozdají karty a jak se zachovají další politické strany. My pevně věříme, že už nebudeme eliminováni a konečně usedneme do vedení města. Máme skvělý program a tým plný odborníků. Dali jsme do toho všechno, takže by nás velmi mrzelo, pokud bychom nemohli přispět k tomu, aby se z Plzně stalo moderní, progresivní a hlavně bezpečné město.

Budete sledovat průběžné sčítání hlasů nebo to uděláte jako někteří fotbaloví trenéři, když jejich tým zahrává pokutový kop, kdy se raději otočí k celé situaci zády a počkají až na výsledek?
Máme zamluvenou kavárnu v centru Plzně, kam dorazí celý volební štáb a také oba naši kandidáti do Senátu, tedy Lucka Groene a Míra Vokáč. Sčítání budeme sledovat společně. Rozhodně to bude velký adrenalin, takže to už kafe asi ani potřebovat nebudu (smích).

Co bude následovat po volbách?
Prakticky ihned začne povolební vyjednávání o nové koalici. Je nepsané pravidlo, že jako první začíná jednat vítěz voleb. Pokud to nebudeme my, očekáváme, že nás bude někdo kontaktovat. Každopádně ještě několik dnů po volbách nás čeká několik dlouhých nocí plných vyjednávání.

Jak hodláte oslavit případný úspěch?
Nejspíš s rodinou a spánkem v posteli (smích). Jeden můj kolega, který ví, že mám rád pálivé jídlo, mě hecoval, abych v případě úspěchu snědl nejpálivější chilli papričku na světě. To jsem ale rychle odmítl, protože už jsem ji jednou snědl a myslel jsem, že to se mnou sekne. (smích) Od té doby se raději nesázím.

Chtěl byste na závěr něco vzkázat našim čtenářům?
Určitě ano. Ať už budou lidé volit kohokoliv, chtěl bych je poprosit, aby šli k volbám a nenechali rozhodnout ostatní o tom, v jakém městě budou žít. Chtěl bych jim popřát šťastnou volbu a hezký a pohodový víkend.

PR