Lídr ANO Roman Zarzycký: Chceme levnější a klimatizované MHD

Roman Zarzycký

Roman Zarzycký je úspěšný manažer, politik a otec tří dětí. V Plzeňském kraji vede hnutí ANO, za které nyní kandiduje na primátora Plzně. Jak se mu ve městě žije a co chce zlepšit?

foto: ZAK TV

Jednou z volebních priorit hnutí ANO je zlevnění MHD. Je pro takový krok prostor?
Rozhodně ano. Chceme zlevnit roční jízdné o polovinu a snížit věkovou hranici pro lidi, kteří mohou jezdit MHD zdarma. Dokonce i v Praze, kde je rozsah dopravy nesrovnatelně větší, stojí předplatné na dvanáct měsíců 3650 korun. V Plzni jsou to čtyři tisíce korun.

Jinak jste s městskou hromadnou dopravou spokojen?
Ne tak úplně. Pokud ve volbách uspějeme, zasadíme se o to, aby v Plzni jezdily nové klimatizované vozy. Takový vůz je dnes ve městě jen jeden, což je opravdu málo.

„Akvapark měl stát v Plzni dávno“

Dalším tahákem z programu ANO je stavba akvaparku. Mělo by ho stavět město?
Plzeň zaspala dobu. Akvapark měl ve městě stát už dávno. I řada menších měst v kraji dokázala v posledních letech postavit takzvaná centra vodní zábavy. V Plzni by se mělo jednat o soukromou investici, kterou ale město musí ze všech sil podpořit. Hovoříme zde o stavbě za zhruba 600 miliónů korun. Kdyby vedení města nejednalo liknavě ve výkupu pozemků pro stavbu západního okruhu, mohlo mít tyto peníze na účtu k dobru.

Roman Zarzycký

Tím se dostáváme k dopravě. Jak se Vám v Plzni jezdí jako řidiči?
Abych pravdu řekl, ve všední dny hrozně. Ráno i odpoledne jsou v Plzni dopravní zácpy. Všechno umocňují různá dopravní omezení a časté a dlouhé uzavírky. Plně podporujeme východní okruh Plzně a máme novou koncepci parkování. Jsme i pro sdílení aut a kol a rozšíření senior taxi. Tato služba má mezi staršími lidmi velký úspěch.

Město se ale může hájit tím, že oprava řady silnic nebo mostů je nezbytná.
Ano, ale město musí uzavírky lépe koordinovat a rekonstrukce musí probíhat rychleji. Tam, kde je to možné, kde to nebude odporovat hygienickým předpisům na hluk a kde to nebude rušit občany, jsme pro to, aby se pracovalo i v noci. V sousedním Německu je to běžná věc. Zrychlit se podle nás musí i stavby ve dne. Více než rok má trvat rekonstrukce Sedláčkovy ulice v centru Plzně. V ulici přitom bydlí a podnikají lidé, jsou v ní kavárny, restaurace i kanceláře. Nikdo z místních není rád, když vidí, že uprostřed dne na stavbě není ani noha.

Nejsou to jen předvolební sliby? Před čtyřmi lety jsme jich zažili mnoho, například sociální demokracie před minulými volbami slibovala městský pivovar a celou řadu dalších věcí.
Vůbec ne. Nejedná o sci-fi, ale o reálné věci. Bohužel i přesto, že jsme poslední volby v Plzni vyhráli, tak jsme skončili v opozici. Neměli jsme v podstatě žádnou šanci práci města ovlivnit.

„Město musí chránit své občany“

Jedním z hlavních témat letošních voleb v Plzni je bezpečnost. Je Plzeň bezpečná?
Není. Nejde tady tak ani o naši bezpečnost, jako o bezpečnost našich dětí. Sám jsem trojnásobným otcem, takže tuto otázku vnímám velmi subjektivně. Neustále můžeme číst zprávy o tom, že byl v Plzni někdo znásilněn, přepaden nebo napaden. Často se jedná o delikty agenturních pracovníků z ciziny, kterých v Plzni dramaticky přibývá. Je povinností města, aby všechny své slušné a poctivé občany ochránilo.

Roman Zarzycký / foto: facebook ANO

Montovny a ubytovny jsou horkým tématem. Do Plzně ještě v roli ministra vnitra jezdil Milan Chovanec. Měla podle Vás jeho návštěva nějaký efekt?
Bylo to nepovedené PR, efekt pro občany byl nulový. Sociální demokracie má v gesci ministerstvo vnitra, plzeňské hejtmanství i plzeňský magistrát. Jedná se o ideální konstelaci k tomu, aby problém řešila. Místo toho ale naprosto selhává.

Co chce pro bezpečnost v Plzni udělat hnutí ANO?
Jsme připraveni zlikvidovat nelegální ubytovny, zasadíme se o to, aby nebezpečné části města byly neustále pod dozorem městské policie. S tím souvisí i počet heren, který by se měl snížit. Znovu chceme zavést funkci městského radního pro bezpečnost, kterou město zrušilo v ten nejméně vhodný okamžik. V neposlední řadě hodláme iniciovat diskusi s podniky, které zaměstnávají agenturní pracovníky. Některé z firem už je nahrazují roboty nebo kmenovými zaměstnanci, protože se jim to vyplatí.

Velký ohlas měla i kauza útulku pro zvířata na Borských polích. Město předalo útulek do správy Městské policii. Kontroverzní tendr pak začal vyšetřovat antimonopolní úřad. Měli by se podle Vás strážníci starat o útulek?
Podle mého názoru by se strážníci měli starat především o bezpečnost v ulicích. Souvisí to i s tím, že město nemá žádnou koncepci, jak bezpečnost na svém území řešit. Existuje spousta studií nebo průzkumů na to, jak ji zajistit, ale nakonec skutek utekl. Máme k dispozici vysoce sofistikované složky, ale město jim musí dát zadání, musí je koordinovat.  O útulek by se měla starat organizace s lidmi, která péči o zvířata rozumí a má na to kapacitu.

„Byly to čtyři roky promarněných příležitostí“

Jakou známku byste dal vedení radnice za uplynulé čtyři roky?
Nedostatečnou. Byly to čtyři roky promarněných příležitostí. Za tu dobu v Plzni nevznikla jediná hodnotná stavba. Městu leží více než tři miliardy korun na účtech, ale ani v době růstu není schopno takové peníze efektivně využít. To je ale jen kapka v moři chyb.

Líbí se vám Plzeň?
Plzeň je pro mě srdeční záležitostí, jinak bych v ní nekandidoval na primátora. Chceme přispět k tomu, aby se tady lidem žilo lépe. Město musí více reagovat na podněty občanů a veřejný prostor musí upravovat po diskusi s nimi. Nejsou to politici, ale lidé, kteří nejlépe vědí, co jejich okolí potřebuje. Našim cílem je proto Plzeňany více zapojit do rozhodování. Plzeň má navíc celou řadu strašáků, ať už se jedná o nedokončenou stavbu Carimexu nebo o chátrající městské lázně. Vedení města se o tyto záležitosti dosud nedokázalo postarat.

Roman Zarzycký

Neříkáte si někdy, že by mohla být Plzeň zelenější. Rozdíl s městy v zahraničí je veliký.
Ne mohla, ale měla. V době, kdy Evropu zužují horka, je to evidentní.  Ve městě chybí stín. Zrovna tak neexistuje žádný detailní koncept, jak využívat dešťovou vodu. V zahraničí je to přitom běžná praxe. Pokud uspějeme, jsme připraveni v příštích čtyřech letech v Plzni vysázet 9999 stromů. Podél řek chceme vybudovat cyklostezky, které budou mít smysl a které musí být plnohodnotnou součástí dopravy ve městě.

„Andrej Babiš je chlap, který drží slovo“

V kampani po Vašem boku vystupuje i premiér Andrej Babiš. Jak vnímáte jeho osobu?Andreje Babiše vnímám jako špičkového manažera a symbol hnutí ANO, který dělá politiku pro lidi. Je to chlap, který drží své slovo. Dnes už navíc znám i jeho lidskou tvář, protože jsem s ním v kontaktu v průběhu celého roku. Jsem velice rád, že mám jeho podporu.

Kandidátka ANO na magistrát čítá 47 lidí, z toho 44 členů strany. Nechybí na ní místostarostka Lochotína Ivana Mádlová nebo poslankyně Barbora Kořanová. Naopak v ní nejsou známí herci nebo sportovci, kteří stranám často přinesou řadu hlasů. Neděláme umělé a falešné vějičky na voliče. Kandidátky jsme stavěli z našich členů, kteří v komunální politice něco dokázali, a kteří jsou připraveni pracovat pro občany Plzně. Jedná se o odborníky ve svém oboru. Osobně navíc preferuji, aby naši kandidáti makali a nekumulovali funkce.