Lidi mají rádi farmářské potraviny. U Macháčků vede chilliáda

foto: Plzeň TV

Džemy, marmelády, sirupy nebo pečené čaje. To vše s láskou vyrábí Helena Macháčková. Ze svého koníčku si udělala rodinnou firmu. Lidé se k ní rádi vrací, protože využívá jen poctivé ovoce. Její výrobky můžete sehnat v kamenných obchodech i na farmářských trzích.

Pocházíte ze Severního Plzeňska. Co tam roste?
Rostou tady borůvky, protože je tu hodně lesů. Letos bylo ale sucho, tak jsme si je přivezli z Kvildy. Zahrádkáři z okolí nám během sezóny nosili třešně, švestky, maliny a různé další ovoce.

Výrobě se věnujete už několik let. Jak vypadaly vaše začátky?
Začínali jsme s pečenými čaji. Pak jsme přidali do našeho sortimentu sirupy, džemy, marmelády a také delikatesy k masu. Vyrábíme chilliádu. To je naše specialita. Můžete ji použít k jídlům, ke kterým si běžně dáváte hořčici.

Co je pečený čaj?
Je to ovoce, které ručně oloupeme, očistíme, vypeckujeme a nakrájíme. Pečeme ho s trochou cukru a se špetkou koření. Máme na to pekařské pece. Skutečně to pečeme. Více jak dvě hodiny jeden pekáč. Vy si pak dáte z naší skleničky dvě nebo tři lžičky do hrnečku. Zalijete teplou nebo horkou vodou a máte výborný ovocný čaj i s kousky ovoce.

Dostala jste někdy nějaký recept od fanouška?
Jednou za mnou přišla na farmářských trzích babička. Obdivovala naše výrobky. Řekla mi, že ona dělala dříve švestky v čokoládě a prozradila mi recept. Já jsem za něj byla moc ráda. Je to taková zvláštnost a dodnes máme švestky v čokoládě i v našem sortimentu. Babička se tenkrát podívala na naše dobroty a dodala, akorát kiwi džem, ten jsem v životě nejedla. Dostala ho od nás jako dárek za recept. Byla to taková drobnost, ale ona byla spokojená. Mám na tu situaci krásnou vzpomínku a jsem ráda, že i švestky v čokoládě jsou oblíbené u zákazníků.

O jaké výrobky je mezi lidmi největší zájem?
Vedeme si statistiku. Za loňský rok zvítězila chilliáda. Hned za ní byl zázvorový sirup s citrónem. Z něj jde udělat studený i horký nápoj. Za nimi pak byl pečený čaj s borůvkami Skřítkův sen.

Dá se poctivými dobrotami vydělat?
Dá se uživit. Člověk musí mít partnera, který ho plně podporuje a někdy i financuje. Každopádně to musíte mít v srdíčku. Bez lásky to nejde. Pro mě je to koníček. Není to tak, že bych ze své práce měla za rok miliony. To určitě ne.