Lidé z Plzeňska pomáhají Skutečnými dárky obyvatelům nejchudších zemí světa

Lidé z Plzeňského kraje nejraději darují domácí zvířata. Foto: Člověk v tísni

Dárky za 4,2 miliardy korun nakoupili obyvatelé Plzeňského kraje za 11 let fungování charitativního internetového obchodu Skutečný dárek, který provozuje nezisková organizace Člověk v tísni. Herní konzoli ani chytrý telefon v něm ale nekoupíte. Zákazníci zde mohou zakoupit kozy, záchod či studijní pomůcky do chudých zemí, nebo třeba vzdělávání pro znevýhodněné děti v Česku.

„Na Plzeňsku lidé nejčastěji darují domácí zvířata, koupilo se například 1127 koz a 39 120 kuřat, což představuje 1956 hejn po dvaceti. Tato zvířata putují k drobným zemědělcům v rozvojových zemích a pomohou jim dlouhodobě zlepšit jejich ekonomickou situaci. Kromě dárků zajišťujících obživu je ale také možné přispět na vzdělávání, třeba koupí školních pomůcek, knih nebo doučování,“ informoval Vojtěch Andrš z organizace Člověk v tísni.

Koza zajistí této rodině obživu. Foto: Člověk v tísni

„V tomto roce se do začátku prosince v Plzeňském kraji prodaly Skutečné dárky za 250 tisíc korun, což rozhodně není konečné číslo. Očekává se další nárůst, protože až 80 procent Skutečných dárků lidé koupí v době těsně před Vánocemi,“ uvedl Andrš.

Po koupi daného předmětu na e-shopu získají dárci certifikát, který mohou někomu poslat fyzicky nebo v elektronické podobě. Člověk v tísni následně v místech pomoci zakoupí tyto dárky a rozdá mezi místní podle potřeby. „Hodnotu dárků stanovujeme z průměru reálných cen, za kterou zvířata nakupujeme v zemích, kde se distribuují. Jejich výběr vychází z aktuálních potřeb našich misí,“ popisuje praxi vedoucí fundraisingu Člověka v tísni Tomáš Vyhnálek.

Nejoblíbenějším Skutečným dárkem jsou zvířata. Foto: Člověk v tísni

Z čísel vyplývá, že muži rádi v e-shopu kupují velká hospodářská zvířata jako kozy nebo ovce. Ženy v eshopu poměrně často nakupují dámské vložky. Například v Nepálu jsou totiž vložky nedostatkovým zbožím, navíc je menstruace považována za nečistou. Dívky v jejím průběhu mnohdy nechodí do školy, což se projevuje na jejich prospěchu. Mnoho dárkyň si tento problém uvědomuje: „Odesláno, přeji dívkám lepší dny,“ napsala jedna z dárkyň na Facebooku.

Za 11 let fungování pomáhal Skutečný dárek v chudých zemích Asie, Afriky, ale i doma v Česku. Od roku 2009 rozdala organizace farmářům 6925 koz a ovcí, více než 15 300 kusů drůbeže, 241 krav a volů a 328 oslíků s povozem. Více než 10 600 zemědělců poskytla nářadí, desítky tun osiva a dlouhodobě podporovala přes 20 školicích středisek pro farmáře. Proočkovala také 28 292 krav a 11 435 koz. Člověk v tísni z výtěžku e-shopu postavil a opravil přes 9 013 vodních zdrojů, hloubil studny, budoval vodní rezervoáry nebo opravoval čerpadla. Postavil také přes 200 latrín, rozdal 2800 kanystrů na vodu a přes 17 000 mýdel.