Letní barokní festival zahájí koncert v Mariánské Týnici již 15. června

Mariánská Týnice

Do vybraných barokních památek a míst v Plzeňském kraji se během prázdnin opět vrací kulturní program, který navazuje na úspěšný festival 9 týdnů baroka. Slavnostní zahajovací koncert obstará hobojista Vilém Veverka za doprovodu Ensemble 18+ už 15. června v Mariánské Týnici. Letní zážitky pro rodiny s dětmi, zájemce o barokní kulturu a pro domácí i zahraniční návštěvníky připravuje přes 20 regionálních pořadatelů a koordinuje Plzeň 2015. Pro diváky je připravená vážná hudba, divadlo a průvody, tanec, tradiční gastronomie, vůně nebo iluminace památek.

Letos jsou pro diváky připraveny čtyři komponované barokní slavnosti ve Františkánském klášteře spravovaném Muzeem Českého lesa v Tachově (15. 7.), Zámku Hrádek u Sušice (22. 7.), na zámku Zelená hora (20. 8.) a v Manětíně (26. 8.). Na každou z nich vyráží autobus z Plzně a pro diváky je připravena speciální prohlídka památek, barokní hudba i oblíbené barokní ohňostroje. Všechny další prázdninové víkendy zaplní programem řada regionálních partnerů, kteří pokračují inspirování projektem 9 týdnů baroka z roku 2015.

„Letos zahajujeme festival již 15. června. Na otevírací koncert v kostele Zvěstování Panny Marie v Mariánské Týnici jsme pozvali soubor Ensemble 18+, který měl vloni velký úspěch s Gabrielou Demeterovou. Letos jako sólista vystoupí vynikající hobojista Vilém Veverka s unikátním celovečerním programem koncertů pro hoboj od Antonia Vivaldiho a Johanna Sebastiana Bacha. Centrum Baroka zároveň otevírá výstavu věnovanou Janu Blažeji Santinimu. Program v Týnici doplní i taneční Skupina historického tance Arvena nebo Plzeňský fanfárový soubor, večer zakončí oblíbený barokní ohňostroj. Novinkou letošního festivalu je pravidelná autobusová doprava na všechny barokní slavnosti, která bude vyjíždět z plzeňského náměstí Republiky,“ zve programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.

Letní barokní festival navazuje na úspěšné festivaly 3 týdny baroka, 6 týdnů baroka a 9 týdnů baroka, které v předchozích třech letech jako součást Evropského hlavního města kultury 2015 představily obyvatelům a návštěvníkům Plzeňského kraje barokní památky v nezvyklých podobách.

„Plzeňský kraj se může chlubit obdivuhodnou sakrální architekturou Santiniho a Dietzenhofera, i barokní krajina tu má svoji neopakovatelnou atmosféru. Objevovat krásu západočeského baroka a setkat se s historickou i současnou kulturou v prostředí barokních památek je jedinečným zážitkem, který si v loňských letech nenechaly ujít tisíce návštěvníků. Ukázalo se, že baroko lidi táhne, že je to velmi zajímavé a nosné téma a lidé se hodně ptali, jestli bude něco podobného i letos,“ prozrazuje vedoucí odboru památkové péče a cestovního ruchu krajského úřadu Alena Svobodová.

Letní barokní festival koordinuje Plzeň 2015, zapsaný ústav, a organizuje na 20 regionálních partnerů. Festival se koná za podpory Plzeňského kraje v rámci projektu Západočeské baroko. Festival podpořilo Ministerstvo kultury ČR, město Plzeň, Czech Tourism, firma Boels, mediálním partnerem je Český rozhlas Plzeň.

I letos bude na vybrané akce zajištěna hromadná autobusová doprava. Jízdenky spolu se vstupenkami je již nyní možné zakoupit na portálech GoOut.cz a Plzeňská vstupenka, případně osobně v informačních centrech města, Plzeňského kraje či v DEPO2015. Ceny vstupného se pohybují od 100 do 270 korun, v prodejích jsou i zvýhodněné balíčky zahrnující vstupné, jízdné i uzavřené prohlídky vybraných památek a další benefity za 300 nebo 350 korun.

Více informací najdete již nyní na www.zapadoceskebaroko.cz, chystá se také spuštění webu věnovaného přímo festivalu www.baroko2016.cz.

 

Vybrané akce z programu:

  1. 6. Mariánská Týnice – zahajovací koncert
  2. 7. Tachov – barokní slavnost
    22. 7. Zámek Hrádek u Sušice – barokní slavnost
    20. 8. Zelená hora u Nepomuka – barokní slavnost
    26. 8. Manětín – barokní slavnost

Praktické informace:

Autobusy budou odjíždět ve stanovené časy od Informačního centra Plzeňského kraje (náměstí Republiky 17, Plzeň)

Jako součást balíčku vstupného a jízdného získáváte možnost navštívit uzavřené prohlídky vybraných památek, autobusovou dopravu, přípitek a další benefity.

Cena balíčku:

  • 300,- Kč (Muzeum Českého lesa Tachov, Zámek Zelená Hora, městská barokní slavnost Manětín)

350,- Kč (Zámek Hrádek u Sušice)