Nový postup, který vyvinuli na Biomedicínském centru v Plzni, bude zachraňovat životy

foto: L. Kočí

Díky novému postupu, který vyvinuli vědci z Biomedicínského centra v Plzni, mohou lékaři rychleji zjistit příčinu infekce a mnohdy tak díky včasnému nasazení správných léků zachránit život.

Postup, který vyvinul se svým týmem Jaroslav Hrabák, pomůže především v případech, kdy jde o závažné život ohrožující infekce a dochází k poškození životně důležitých orgánů. Pro úspěšnou léčbu je podle přednosty I. interní kliniky Martina Matějoviče klíčové znát především to, že se jedná o život ohrožující infekci. „Rychlá diagnostika je tady zásadní, abychom věděli, že pacient bojuje s nějakou infekční chorobou,“ prohlásil.

Nový postup vyvinul se svým týmem Jaroslav Hrabák. Proces je jednoduchý a pomůže lékařům rychleji rozpoznat, o kterou bakterii se jedná. „Nám se podařilo na destičku, která se následně vkládá do hmotnostního spektrometru. Nejprve nakapat činidlo, které způsobí rozpad buněk a následně speciálně platinovým drátkem je nanášena bakteriální kultura do této kapky,“ uvedl Hrabák s tím, že výsledky jsou teď rychlejší a přesnější a celý postup si biomedicínské centrum nechalo patentovat. Patentová práva se přitom podařilo prodat jedné české firmě, která již tento postup aplikovala do komerčně dostupných přístrojů.