Lanovka na vrchol Špičáku se v pátek znovu rozjede

foto: Ski areál Špičák

Čtyřsedačková lanovka na vrchol šumavského Špičáku se v pátek ráno znovu rozjede. Největší sportovní středisko západočeské Šumavy tak může znovu lyžařům nabídnout plný provoz všech vleků i sjezdovek. Od neděle 13. ledna byla lanovka kvůli těžkému sněhu na stromech mimo provoz, ostatní vleky ale fungovaly.

„Teplota i nad 1000 metrů oscilovala kolem nuly, navíc se nám povedlo odstranit nejvíce prohnuté větve, takže po pěti dnech tvrdé práce našich lidí můžeme zítra lanovku otevřít lyžařům,“ uvedl ve čtvrtek odpoledne ředitel areálu Vladimír Kasík.

„Pokud by se ale zase klimatické podmínky zhoršily a připadl mokrý sníh, zvýšila se nárazová rychlost větru nebo přišel prudký mráz, museli bychom okamžitě situaci přehodnotit. Byť by to pro lyžaře i pro nás nebylo populární, tak bychom znovu museli provoz lanovky přerušit. Bezpečnost lidí ctíme především,“ dodal Kasík.

Že obavy špičáckého areálu nebyly plané ukázal pád stromu na lanovku ve středisku Buková hora na Orlickoústecku, odkud museli ve čtvrtek vyprošťovat uvízlé lyžaře.

Přes metr prašanu leží aktuálně na sjezdovkách šumavského střediska Ski&Bike Špičák. Podle předpovědi se i v nejvyšších partiích lesa dostane teplota nad nulu a obrovské množství sněhu z obalených stromů samovolně opadá. Kvůli poloze areálu v CHKO a zdejší ochraně ptactva nelze ke shození velké vrstvy sněhu z větví využít techniku, například vrtulník.