Kulturu a historii našich severních sousedů představí Polské dny

foto: město Plzeň

Výstavy, filmovou tvorbu i hudební vystoupení. To vše nabídne druhý ročník Polských dnů, které připravil Polský institut v Praze ve spolupráci s městem Plzeň a pod záštitou primátora města Plzně Martina Baxy.

„Jsem potěšen, že díky této akci mají obyvatelé našeho města možnost seznámit se alespoň částečně s kulturou a historií našich polských sousedů. Kromě výstav, koncertů a filmů k tomu jistě přispěje i široká prezentace polské literatury v českém překladu na veletrhu Svět knihy, který se bude konat 20. a 21. září v DEPO2015,“ uvedl plzeňský primátor Martin Baxa.

Podle ředitele Polského institutu v Praze Macieje Ruczaje se může zdát, že z Plzně je to do Polska daleko – ve skutečnosti však mají Češi a Poláci k sobě blíž, a to i díky společné nedávné historii. „Našimi aktivitami v rámci Polských dnů v Plzni se snažíme tu pocitovou vzdálenost Plzně od Polska trochu zmírnit a ukázat Plzeňanům malý zlomek z bohatého kulturního dění současného Polska,“ uvedl Ruczaj.

Návštěvníci se mohou těšit na dvě výstavy. Před budovou radnice na náměstí Republiky bude k vidění venkovní výstava o česko-polských vztazích v uplynulém půlstoletí, která mapuje fenomén vzájemné spolupráce a solidarity. Těžištěm výstavy je kooperace disidentských organizací na obou stranách hranice v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století.

Ve Staré synagoze bude možné se ponořit ještě hlouběji do minulosti na výstavě o dějinách polských Židů s názvem Po-lin. Židé v republice mnoha národů. Polský institut ji připravil ve spolupráci s varšavským Muzeem dějin polských Židů POLIN.

Polský program připravil také Filmový klub Plzeň ve spolupráci s Festivalem polských filmů Wisła. Divákům představí v Měšťanské besedě filmy Juliusz, Útěk, Carte Blanche a Milost.

Literární program se uskuteční na knižním veletrhu Svět knihy Plzeň, který se koná 20. až 21. září v DEPO2015. Odstartuje zde velká prezentace polské literatury v Česku, která vyvrcholí programem na pražském Světě knihy v květnu 2020.

Součástí zahájení Světa knihy Plzeň bude i jazzový koncert v Návštěvnickém centru Plzeňského Prazdroje, kde vystoupí Štěpánka Balcarová se svým česko-polským sextetem a zpěvačkou Małgorzatou Hutek – zazní zde zhudebněné verše Juliana Tuwima. Vyvrcholením Polských dnů bude koncert Jidiš tango v podání Olgy Mieleszczuk ve Staré synagoze, díky kterému se posluchači v rytmech tanga přenesou do meziválečné polsko-židovské Varšavy.