Kuchyňští pomocníci našich babiček

Jak se měnilo  domácí pracoviště našich prababiček, babiček a maminek v průběhu posledních 100 let? Co ulehčovalo práci ženám v domácnosti? Nejenom na tyto otázky možná dá uspokojivou odpověď výstava v Muzeu Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech nazvaná Kuchyňští pomocníci našich babiček. Expozice se snaží přiblížit každodenní život českých hospodyněk v průběhu 20. století. Návštěvník může postupně nahlédnout do kuchyně babičky, která vařila v době první republiky.

plzen_cz__g_alba_2014_0219_rf205252qz9FMRrlLbtJPjJ5jyGSuy9xxpuluF_m„Následně je představena kuchyně, ve které ženy hospodařily v 50. až 60. letech 20. století. Poslední kuchyně potom vypovídá o kuchyňských pomocnících a panelákovém bydlení v 70. až 80. letech minulého století. Tímto širokým časovým rozpětím a pojetím se výstava snaží oslovit co největší okruh návštěvníků a ukázat vývoj domácích spotřebičů a vybavení kuchyní od začátku 20. století až po nedávnou minulost“ sdělila podrobnosti k výstavě Mgr. Václava Kalousová.

Část výstavy je věnována vývoji praní, žehlení a šití, neboť tyto činnosti s kuchyněmi úzce souvisely. Důležité je také připomenout, že hospodyně si látkové vybavení kuchyně (utěrky, ubrusy, zástěry) šily samy. Téměř všechny vystavené předměty a mobiliář pocházejí, až na několik výjimek, ze sbírek rokycanského muzea. Vernisáž výstavy se koná dnes  od 16 hodin a návštěvníci ji mohou navštívit až do 31. srpna 2014.

„Máte doma zajímavé staré nástroje a přístroje? Nabídněte je našemu muzeu k doplnění sbírek na výstavu, která bude mapovat domácí pomocníky,“ dodala ještě Bc. Martina Krátká.