
Nález bomby na atletickém stadionu na Skvrňanech byl hlavním impulsem ke spuštění nové služby občanům Plzně. Přes aplikaci Záchranka bude varovnými zprávami informovat v případě krizových situací, jako jsou právě nálezy výbušných zařízení nebo povodně.
Varovná hlášení jsou jedna z funkcionalit aplikace Záchranka, která byla zatím dostupná jen pro Prahu. Plzeň se do nabídky přidala letos v září.„Lidé, kteří si nyní aplikaci spustí, nebo nově nainstalují, budou moci označit, že chtějí na svůj telefon dostávat varovné zprávy ze západočeské metropole. Aplikace je ke stažení zdarma, a to na operační systém Android i iOS, náklady spojené s implementací Plzně do nabídky aplikace uhradilo město.
Město Plzeň považuje zasílání zpráv jako další krok ke zlepšení komunikace s obyvateli v rámci krizových situací. „V květnu došlo k nálezu letecké pumy na Skvrňanech, hledali jsme formu, jak lidi upozornit, že dochází k evakuaci. Město disponuje informačním systémem v podobě sirén, nicméně to není úplně ideální stav. Nápad předávání informací po této aplikaci se nám líbil,“ uvedl Aleš Průša, vedoucí Odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení.
Podle radního pro bezpečnost Martina Zrzaveckého město prostřednictvím této aplikaci rozšíří počet kanálů, kterým rozesíláme informace, když se něco v Plzni stane. „Jsme od toho, abychom předvídali. Pro nás to nebude jednoduché, budeme muset vážit, jaké informace budeme posílat. To musíme dořešit, každopádně se ale posouváme zase o něco dál,“ prohlásil.
Podle autora aplikace Filipa Maleňáka je díky této funkci získána databáze lidí, kteří chtějí být v krizové situaci varováni, a to bez nutnosti sledovat polohu uživatelů. „Dochází tak mimo jiné k přímému předcházení nebezpečí, které by vedlo k nutnosti kontaktovat tísňovou linku. Ta bývá v těchto situacích významně přetížena. Příchozí push notifikace obsahuje textovou informaci s postupem chování a odkazem na krizový portál města či kraje. Zde je možné ihned komunikovat další podrobnosti,“ vysvětlil Filip Maleňák.