Krizová situace? Město bude občany informovat pomocí aplikace Záchranka

Policisté v Plzni nedávno evakuovali desítky tisíc obyvatel z důvodu nálezu letecké pumy z války. Foto: Marie Osvaldová

Nález bomby na atletickém stadionu na Skvrňanech byl hlavním impulsem ke spuštění nové služby občanům Plzně. Přes aplikaci Záchranka bude varovnými zprávami informovat v případě krizových situací, jako jsou právě nálezy výbušných zařízení nebo povodně.

Varovná hlášení jsou jedna z funkcionalit aplikace Záchranka, která byla zatím dostupná jen pro Prahu. Plzeň se do nabídky přidala letos v září.„Lidé, kteří si nyní aplikaci spustí, nebo nově nainstalují, budou moci označit, že chtějí na svůj telefon dostávat varovné zprávy ze západočeské metropole. Aplikace je ke stažení zdarma, a to na operační systém Android i iOS, náklady spojené s implementací Plzně do nabídky aplikace uhradilo město.

Město Plzeň považuje zasílání zpráv jako další krok ke zlepšení komunikace s obyvateli v rámci krizových situací.  „V květnu došlo k nálezu letecké pumy na Skvrňanech, hledali jsme formu, jak lidi upozornit, že dochází k evakuaci. Město disponuje informačním systémem v podobě sirén, nicméně to není úplně ideální stav. Nápad předávání informací po této aplikaci se nám líbil,“ uvedl Aleš Průša, vedoucí Odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení.

Podle radního pro bezpečnost Martina Zrzaveckého město prostřednictvím této aplikaci rozšíří počet kanálů, kterým rozesíláme informace, když se něco v Plzni stane. „Jsme od toho, abychom předvídali. Pro nás to nebude jednoduché, budeme muset vážit, jaké informace budeme posílat. To musíme dořešit, každopádně se ale posouváme zase o něco dál,“ prohlásil.

Podle autora aplikace Filipa Maleňáka je díky této funkci získána databáze lidí, kteří chtějí být v krizové situaci varováni, a to bez nutnosti sledovat polohu uživatelů. „Dochází tak mimo jiné k přímému předcházení nebezpečí, které by vedlo k nutnosti kontaktovat tísňovou linku. Ta bývá v těchto situacích významně přetížena. Příchozí push notifikace obsahuje textovou informaci s postupem chování a odkazem na krizový portál města či kraje. Zde je možné ihned komunikovat další podrobnosti,“ vysvětlil Filip Maleňák.

Jako velký krok kupředu považuje toto rozšíření i Martin Brejcha ze Záchranné služby Plzeňského kraje. „Celá řada lidí je doma odkázána na přístrojovou podporu nebo okolí. Nemají 24 hodin u sebe někoho, kdo se o ně stará. Pokud je nařízena evakuace, tak se může stát, že u něj nikdo není. Tím, že se tato varovná informace dostane k nejbližším tohoto člověka, tak může oslovit složky IZS a zařídit evakuaci člověku, který sám sobě nepomůže a sám nemůže opustit bydliště,“ podotkl. Podle něj snad už ani není den, kdy by operační středisko nepřijalo několik tísňových výzev z aplikace Záchranka.