Kriminálka řeší v plzeňské Techmanii vraždu a vloupání

V lázeňském hotelu zabili skladníka a do laboratoří Techmanie vnikl zloděj a ukradl cvičené blechy. Kriminálka TSC vyráží do akce. Chemická a biologická laboratoř plzeňského Techmania Science Center připravily nový program zaměřený na forenzní vědu.

„V lázeňském hotelu byl nalezen mrtvý skladník. Policie má své forenzní laboratoře momentálně mimo povoz, a tak se obrátila na Techmanii, kde máme laboratoře špičkové,“ tak začíná fiktivní příběh v laboratoři chemie garantka laboratoře Jana Weiszensteinová. Během dalších šedesáti minut provede návštěvníky jednoduchým vyšetřováním. „Zjišťují kyselost půdy, která byla zajištěna na botách několika podezřelých, identifikují stopy rzi na jejich oblečení nebo zbytky škrobu na rukou,“ prozrazuje něco málo z toho, co si tu lidé vyzkoušejí. Vše si zaznamenávají do pracovního listu a na konec vyřknou verdikt VINEN.

Jiný případ řeší Kriminálka TSC v laboratoři biologie. „V noci mi sem vniknul zloděj, napáchal škody, ale hlavně mi ukradl moje cvičené blechy. Přitom Magda už slyšela na jméno a na povel skákala. Příští týden jsem s ní měla mít vystoupení,“ uvádí tady návštěvníky do děje edutainerka Michaela Černá. Pod jejím vedením si návštěvníci zkusí práci s mikroskopem, poznají odebírání vzorků slin nebo otisků prstů a čeká je i snímání stop krve. I oni si své poznatky zaznamenávají, aby nakonec ukázali prstem na jednoho z podezřelých.

Kriminálka TSC, tedy Kriminálka Techmania Science Center, se těší na své spolupracovníky z řad veřejnosti od soboty 26. července. Laboratoře Techmania Science Center v Plzni jsou špičkově vybavené a umožňují návštěvníkům práci s moderní technikou. Vstupné činí 110 Kč na osobu. Forenzní věda v chemii i biologii je vhodná pro děti od 8 let v doprovodu dospělých, děti od 12 let mohou přijít i samy. Práce v laboratořích není vhodná pro těhotné ženy.