Kriminalisté v Plzni řešili v loňském roce téměř 5 tisíc trestných činů

ilustrační/Foto: M. Osvaldová

Policisté na teritoriu Městského ředitelství policie Plzeň za rok 2018 od 1. ledna do 31. prosince zaznamenali celkem 4 942 případů, které byly kvalifikovány jako trestný čin, což je v porovnání se stejným obdobím loňského roku o 44 případů více.

Policisty bylo objasněno 39 % z celkového počtu trestné činnosti. „Je ovšem nutné zohlednit, že vyšetřování některých případů stále probíhá a proto se nejedná o konečná čísla, co se týče objasněnosti případů. Přestože jsme v loňském roce zaznamenali mírný nárůst trestné činnosti, z dlouhodobého hlediska má kriminalita klesající tendenci,“ uvedla policejní mluvčí Veronika Hokrová. Dle statistik vyplývá, že nejvíce zaznamenaných trestných činů v Plzeňském kraji, bylo spácháno právě na území Městského ředitelství policie Plzeň. Škoda způsobená pachateli trestné činnosti dosahuje částku přesahující 283 miliónů korun.

Kriminalisté v roce 2018 zaznamenali pokles spáchaných násilných trestných činů. „Oproti roku 2017 násilných trestných činů evidujeme o 5 případů méně. A stejně tomu je i u hospodářské kriminality, kdy oproti roku 2017 evidujeme o 86 případů méně,“ dodala Hokrová.

Na celkovém počtu trestné činnosti se na území Městského ředitelství policie Plzeň nejvíce podílí majetková trestná činnost. V roce 2018 se nejčastěji vyskytovaly krádeže spáchané vloupáním, ať už do motorových vozidel, rodinných domů, bytů, chat, různých objektů nebo prodejen (v porovnání za rok 2017 – 2 864 evidovaných skutků a v roce 2018 – 2 926 evidovaných skutků). V této oblasti páchané kriminality policisté zaznamenali mírný nárůst spáchaných skutků.