Krejsová: Demonstrace mají smysl, lidí by do ulic mělo vyjít více

náměstkyně hejtmana Plzeňského kraje Marcela Krejsová/ilustrační

Po celé zemi pokračují demonstrace za nezávislost justice. Na tu plzeňskou v úterý i přes deštivé počasí dorazilo kolem osmi stovek lidí včetně vás. Co vás k tomu vedlo?
Ráda bych, aby si lidé všímali souvislostí a historických paralel. V roce 1946 byly svobodné demokratické volby, v nichž komunisté v českých zemích získali přes 43 procent. Následovaly personální změny v policii, armádě a justici. Vše pak korunovala výměna některých členů vlády, která jako celek již nežádala o důvěru. Na více než 40 let jsme se ocitli v nesvobodě. Lidé si tenkrát nedokázali představit, do jaké míry lze moci zneužít. Ale dnes tu zkušenost z minulosti máme. Nechápu, že část obyvatel zjevné a postupné oklešťování svobod necítí.

Bojíte se, že se něco podobného stane dnes?
Nesmíme být slepí. I dnes dochází k personálním změnám v policii, ve vládě nebo v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Samozřejmě společenská situace byla tehdy odlišná. Bylo krátce po příšerné válce, většinu našeho území osvobodila Rudá armáda a Západ nás před válkou Mnichovskou dohodou obětoval. Je proto pochopitelné, že lidé měli víru v to, že existuje lepší společenské uspořádání. Dnes žijeme v době míru a prosperity a společenskopolitické otázky většinu lidí vůbec netrápí.

Takže mnoho lidí nemá důvod protestovat.
Je smutné a přízemní, když upřednostňujeme konzum před svobodou. Sledujeme „vrtěti psem“ v přímém přenosu. Po každé kauze předsedy vlády přijde nějaký dárek v podobě slev nebo vyšších příspěvků. Pak se řeší, z čeho se zaplatí. Už jsme slyšeli o sektorové dani, bankovní dani, zdanění mezinárodních korporací nebo o spotřební dani. Náklady na populistickou politiku jsou obrovské. Už nyní na ně doplácí lidé, kteří se nemohou bránit a kteří nechodí k volbám. Vláda škrtá v sociálních službách, takže kvůli jejímu rozhazování nejsou peníze na péči o ohrožené děti nebo seniory upoutané na lůžko. Na rozhazovačnou politiku ale postupně doplatí zaměstnavatelé, a tím pádem i zaměstnanci, protože z někoho se ty daně vyždímat musejí. Stát žádné peníze neprodukuje, hospodaří s penězi nás všech.

Mají demonstrace smysl? Andrej Babiš je před evropskými volbami označil za kampaň.
Volby proběhly a demonstrace pokračují. Není to kampaň. Lidé se zcela oprávněně bojí o svobodu a nezávislost. Všem, kteří vyšli do ulic, patří velký dík. Demonstrace mají velký podíl na tom, že jsme zatím nebyli svědky politického zásahu do soustavy státních zastupitelství. Je důležité, aby lidé protestovali dál. Aby se jejich počet zvyšoval a aby demonstrace byly poklidné. Aby lidé neztráceli naději a smysl pro humor, protože některé transparenty jsou vtipné a to je povzbuzující.

Je podle Vás Andrej Babiš ve střetu zájmů?
Český premiér je v kolosálním střetu zájmů, za který zaplatí daňoví poplatníci. Dříve jsme bojovali s totalitním režimem, teď máme co dočinění s trestně stíhaným předsedou vlády, který ohrožuje svobodu a nezávislost kvůli vlastnímu podnikání. Z našich daní se vyplácejí evropské dotace na jeho byznys, ačkoliv je Evropská unie Česku nikdy neproplatí.

Co si myslíte o tom, že se do demonstrací zapojili už i umělci a další osobnosti?
Umělci jsou emotivní a velmi citliví na náladu ve společnosti. V roce 1989 to bylo podobné. Studenti v listopadu demonstrovali, disidenti roky před tím pracovali v ilegálním odboji, ale veřejný odpor proti režimu nabral na síle až ve chvíli, kdy umělci přestali hrát divadlo a začali diskutovat s lidmi v divadlech a na náměstích. Riskovali tím opravdu hodně. O to víc mě mrzí, že podpora umělců je i po třiceti letech stále mizerná.

Jak vnímáte nedávnou výměnu ministra spravedlnosti?
Je zarážející, že výměna ministra přišla den poté, co policie oznámila, že ukončila vyšetřování kauzy Čapí hnízdo a navrhla státnímu zástupci, aby obžaloval premiéra z dotačního podvodu. Předchozí ministr přitom neměl žádné škraloupy a k jeho práci jsme neslyšeli žádné výtky.

Jak jako právnička hodnotíte novou ministryni Marii Benešovou?
Paní Benešovou, která má velmi blízko k prezidentu Zemanovi, nechci blíže hodnotit. Rozhodně ale nesouhlasím s řadou jejích výroků. Ať už je to výrok o tom, že v Česku existuje justiční mafie, o tom, že demonstranti neznají rozdíl mezi soudcem a státním zástupcem nebo tvrzení, že si v naší zemi lze objednat trestní stíhání. Pokud v justici mají přijít nějaké změny, měly být takové, aby soudy pracovaly rychleji, aby řízení netrpěla neúnosnými procesními průtahy způsobovanými stranami sporu a aby rozhodovaly předvídatelněji. Nemělo by se rozhodovat jen podle listinných důkazů, ale i podle ducha zákona a zdravého rozumu.

PR