Krajský šéf ANO Zarzycký: Vyzývám náměstkyni hejtmana pro oblast školství Bartošovou k prošetření údajné cenzury na studentech

Premiér Andrej Babiš při debatě se studenty Střední průmyslové školy strojnické v Plzni.

K prošetření údajné cenzury, které měli být ve středu vystaveni žáci Střední průmyslové školy strojnické v Plzni v souvislosti s besedou s premiérem Andrejem Babišem (ANO) vyzývá krajský předseda hnutí ANO a první náměstek primátora Roman Zarzycký. V reportáži ČT, si několik žáků anonymně postěžovalo na to, že jim někteří učitelé zakázali, aby se při debatě s premiérem neptali na kauzu Čapí hnízdo a údajně jim pohrozili, že by pak mohli mít problémy u maturity.

Krajský šéf ANO v Plzeňském kraji Roman Zarzycký zásadně odmítá jakékoliv náznaky, že by s uvedou kauzou měl mít premiér Babiš něco společného. „Studenti označují v reportáží České televize za aktéry pouze osoby ze strany školy. Podle mých informací vedl předseda vlády i další hosté se studenty velmi korektní diskusi. Pokud se skutek popsaný studenty stal, považuji to za selhání na straně školy, potažmo selhání jejich zřizovatele, kterým je Plzeňský kraj. Vyzývám proto radní plzeňského kraje Ivanu Bartošovou (KDU-ČSL)) k okamžitému prošetření této události,“ uvedl Zarzycký.

Předseda Zarzycký uvedl, že pro něho osobně je jakýkoliv zásah do svobody projevu nepřijatelný a cenzuru považuje za porušení základních práv každého občana. „Studentů si velmi vážím, sám mám jednoho doma. Považoval bych za nešťastné, kdyby v ranném věku měli zásah do osobnostních práv zažít. Nechci se pouštět proto do spekulací a hodnotit, zda se skutek stal či nikoliv. Toto je odpovědností školy a jejího zřizovatele, od kterého očekávám prošetření i reakci,“ doplnil Roman Zarzycký.

V reportáži ČT jedna studentka anonymně uvedla, že se jí nelíbí takové chování ze strany vedení školy. „Je to hrozné, tohle, vůbec není demokracie, absolutně s tím nesouhlasím, je to úplně scestné,“ konstatovala studentka. Ředitel školy Rostislav Študent ovšem zmínil, že o ničem neví, a uvedené jednání prý nezaznamenal.