Krajské špitály čeká velká fúze, vznikne společnost Nemocnice Plzeňského kraje

Ilustrační foto: Klatovská nemocnice

Fúzi krajských nemocnic schválili radní Plzeňského kraje. Výsledkem fúze bude sloučení společností Nemocnice Plzeňského kraje, Domažlická nemocnice, a Stodská nemocnice do společnosti Klatovská nemocnice. Nástupnická společnost ponese název Nemocnice Plzeňského kraje. Ke sloučení dojde k 1. lednu 2020. Nemocnice Rokycanská, Horažďovická a nemocnice Svatá Anna přistoupí ke sloučení ve druhém kroku, pravděpodobně v roce 2022.

„Celý projekt fúze se připravuje společně s renomovanou poradenskou společností. Projekt fúze bude schvalovat zastupitelstvo. Spojení nemocnic umožní optimalizovat výnosy ze zdravotního pojištění a uspořit nezdravotnické náklady jako je DPH, náklady na management nebo IT. Konzervativní odhad ekonomických přínosů je 32 milionů korun ročně,“ uvedla krajská radní pro oblast zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD).

Podle informací zdravotní radní kraje se spojením dále zefektivní operativní řízení nemocnic, zvýší se míra spolupráce nemocnic, společné nákupy, vzdělávání zdravotníků či organizace zdravotní péče, zejména v oblasti komplementární. „Nově vzniklý subjekt s 1270 zaměstnanci a 690 zdravotními lůžky bude i lépe čelit problému nedostatku zdravotnického personálu na českém pracovním trhu a posílí se jeho pozice při jednání se zdravotními pojišťovnami o úhradách i struktuře poskytované péče,“ vysvětlila radní Stárková.