Kraje odmítají zpoplatnit silnice I. třídy, jak navrhuje ministerstvo dopravy

Mýtné brány - ilustrační foto

Hejtmany českých i moravských krajů pořádně nadzvedl ze židlí ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) svým výrokem, že nulová sazba mýta na silnicích první třídy asi nebude. Kraje se na zavedení bezplatného mýta na silnicích první třídy, o které se systém v příštím roce rozšíří, dohodly s předchozím ministrem dopravy Danem Ťokem. Nulovou sazbu žádaly na celkem 600 kilometrech. Za hejtmany reagovala na slova ministra dopravy předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

„Ministr dopravy Vladimír Kremlík měl původně s kraji jednat o jejich připomínkách ke stanovení nulové sazby mýta na silnicích I. třídy v ČR v souvislosti s rozšířením hrazení mýta na dalších 900 kilometrech těchto komunikací od roku 2020. Připomínky, které jsme v termínu zaslali ministerstvu dopravy, obsahovaly pouze devět úseků silnic I. třídy v ČR, kde kraje připouštějí platbu mýta. Namísto toho jsme se nyní z médií dozvěděli, že ministerstvo rozšíří mýto na dalších silnicích I. třídy, protože nulová sazba by zpochybnila mýtný tendr. A objíždění úseků, kde se mýto platí, bude hlídat policie. Ministerstvo prý také navrhne kompenzační opatření,“ uvedla Mračková Vildumetzová.

Hejtmani považují za nerespektování původní dohody s ministerstvem dopravy to, že stát zohlední souhrn připomínek krajů ke stanovení úseků s nulovým mýtem. „Chápu, že nový pan ministr se nemusí memorandem svého předchůdce řídit, ale považovala bych přinejmenším za vhodné, kdyby nejprve jednal s kraji a teprve poté zveřejňoval rozhodnutí ohledně placení mýta. Jestliže nebudou brány v potaz požadavky krajů na stanovení nulové sazby mýta v případě konkrétních úseků tak, jak jsme to zaslali ministerstvu dopravy, budeme rozhodně trvat na tom, že kraje dostanou peníze z výběru mýta na opravy silnic II. a III. tříd, které budou poškozovány tím, jak kamiony budou objíždět placené úseky. Samozřejmě to ohrozí bezpečnost provozu v obcích poblíž silnic I. třídy a zhorší kvalitu životního prostředí,“ pokračuje hejtmanka Karlovarského kraje.

Za nefér považuje Mračková Vildumetzová vyjádření o tom, že by objíždění placených úseků silnic I. třídy bránila policie. „Všichni víme, že při současném podstavu policistů, a to především v přímém výkonu služby, nebudou tito schopni každodenně v rámci své činnosti hlídat objízdné trasy na všech úsecích silnic II. a III. tříd napojených na nově zpoplatněných téměř 900 km silnic I. třídy,“ konstatovala šéfka asociace krajů.

Hejtmani chtějí dostat příležitost zasednout k jednacímu stolu s ministrem dopravy a o tomto tématu diskutovat. Problematice prý věnovali v uplynulém období velké úsilí a mnoho času, proto by měl ministr s kraji mluvit. Na úterý plánuje Mračková Vildumetzová schůzku s ministrem dopravy za účasti předsedy Svazu měst a obcí ČR.