Kraj poskytne rekordní dotaci 40 milionů pro město Plasy na přestavbu Lékařského domu

Krajský úřad Plzeňského kraje / foto: plzensky-kraj.cz

Zcela mimořádnou investiční dotaci ve výši 40 milionů korun schválili radní Plzeňského kraje pro město Plasy. Peníze jsou určeny na přestavbu a rekonstrukci bývalé administrativní budovy Jednoty Plasy na Lékařský dům a pořízení RTG zařízení. Podle slov hejtmana Josefa Bernarda (ČSSD) není rozhodně běžné, aby rada kraje nějakému městu přidělovala takto velkou dotaci. Celou záležitost ale ještě musí schválit zastupitelstvo kraje.

Prvních 20 milionů dostane město Plasy ještě z letošního rozpočtu, druhých dvacet milionů korun dostane z krajského rozpočtu na příští rok. „Jde o to, že v oblasti, kde Plzeňský kraj nemá žádnou svoji nemocnici, chceme, aby všichni ambulantní lékaři ve městě Plasy byli soustředěni do jednoho objektu. Po rekonstrukci by tam mělo být zhruba deset ambulantních specialistů, z různých odborností. Samozřejmostí je, že tam bude všeobecný lékař pro dospělé, dětský lékař, bude tam i lékárna a počítá se s laboratoří,“ vysvětlila krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD). Budovu vlastní město Plasy a poskytovatelům zdravotní péče bude prostory pronajímat.

„Uvědomujeme si, že k tomu, aby se nezhoršovala dostupnost zdravotní péče v okrajových částech regionu, musíme jít naproti a těm lékařům nabídnout něco navíc. A to něco navíc, jsou ty lepší prostory na jednom místě, aby všechny ty služby byly pohromadě. Ti lékaři v Plasích dnes jsou, ale jsou rozstrkaní po různých objektech,“ doplnila radní Stárková.

Lékařský dům nebude podle informací hejtmana sloužit jen pro občany města Plasy. „Je to samozřejmě i pro přilehlé obce. Počítáme s tím, že bychom posílili i dopravu směrem k Plasům z některých vybraných obcí,“ konstatoval hejtman Josef Bernard. Projekt podpořili i starostové obcí z okolí Plas.