Kraj podpoří lékaře na venkově a v pohraničí, aby nekončili s praxí

Krajský úřad Plzeňského kraje.

Lékaře na venkově a v pohraničí chce od letošního roku více podporovat Plzeňský kraj. Jde o reakci na stížnosti starostů z malých a odlehlých míst, kteří poukazují na to, že starší doktoři, kteří u nich tvoří většinu praktických lékařů, chtějí odejít. Důvodem jsou e-neschopenky a EET. Kraj proto vyhlásí nový dotační titul, který dá městům a obcím peníze na vybavení ordinací i na zařízení, které lékaři potřebují k elektronické komunikaci a evidenci.

„Nový titul bude na podporu primární zdravotnické péče, pro praktické lékaře pro dospělé, pro děti a dorost, zubaře a gynekologa. Máme vysoký průměrný věk, hlavně u dětských doktorů, ale i u praktických pro dospělé,“ informovala radní pro oblast zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD). Miliony korun od kraje půjdou na rekonstrukci, pořízení, případně vybavení ordinací, které ale zůstanou v majetku obcí. Maximální výše dotace může být půl milionu korun. V případě zájmu je ovšem kraj připraven objem dotace operativně navýšit.

Druhý dotační titul zhruba ve stejné výši je určen na zařízení pro elektronické zdravotnictví. Kraj ho vyhlásí po prázdninách, až bude mít více informací o e-neschopence. Má také pomoci udržet v ordinacích starší lékaře. „Zaregistrovali jsme, že jdou raději do penze, protože už se nechtějí zapojit do elektronizace zdravotnictví, tedy EET, elektronické neschopenky a také e-receptu, který už běží,“ konstatovala radní Stárková. Peníze mohou čerpat města a obce, které budou mít zájem, aby si udržely lékaře. Obce už je dnes lákají nízkým nájmem ordinací, pomáhají je vybavovat a například Bor nebo Tachov nabízejí mladším lékařům i městské rodinné domy.

Z krajské analýzy vyplývá, že například na Tachovsku jsou doktoři ve věku 70 a 75 let, kteří bojují s e-recepty, teď navíc přichází e-neschopenky a pak přijde EET. Kraj nabízí lékařům pomoc, že si potřebné zařízení nemusí kupovat. Tito lékaři se už ale nechtějí učit zacházet s novou technikou, chtěli by pouze ordinovat. Chtěli by proto získat výjimku na pět let, na základě které by mohl lékař starší 65 let vypisovat i nadále papírové recepty.