Kraj opět podpoří provoz chirurgické ambulance v sušické nemocnici

Foto: Nemocnice Sušice

Město Sušice získá od Plzeňského kraje 1,8 milionu korun na provoz chirurgické ambulance až do konce tohoto roku. Ambulance funguje ve všedních dnech od 15.30 do 07.00 hodin, o víkendu a ve svátek pak nepřetržitě. Už v loňském roce kraj podpořil ambulanci více než pěti miliony. Nemocnici v Sušici převezme od 1. září od skupiny Penta nová městská firma Sušická nemocnice s.r.o. V nemocnici ale nebude žádná akutní lůžková péče. O přidělení dotace bude ještě 9. září rozhodovat zastupitelstvo kraje.

Loni dostala Sušice od kraje na provoz ambulance v období od července až do prosince 5,1 milionu Kč. Po vyúčtování má vrátit asi polovinu. „Kraj dotuje mzdu lékaře, zdravotní sestry a sanitáře. Noční a víkendová chirurgická ambulance je v sušické nemocnici od 1. dubna 2018. Od doby, kdy soukromý provozovatel zavřel klasickou lůžkovou chirurgii,“ řekla radní kraje pro oblast zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD). Za druhé loňské a letošní první pololetí ošetřila ambulance 4500 pacientů. Kraj dále plně hradí pohotovost pro dospělé a děti.

Sušická nemocnice bude od září také bez oddělení akutní interny, které se také zavírá. „Pojišťovna nemocnici dává čas k tomu, jestli se jí nepodaří sehnat lékaře do akutní lůžkové péče. Pak by se otevřela alespoň interna, chirurgie už se tam neotevře nikdy. Přitom v roce 2015 tam byla ještě gynekologie a dětská lůžka,“ zdůraznila radní Stárková.

Sušičtí zastupitelé už schválili 22 milionů korun na provoz a stabilizaci ztrátové nemocnice. Výdělečná je léčebna dlouhodobě nemocných, která má 65 lůžek. Nemocnice se dlouhodobě potýká s nedostatkem lékařů i výkonů. Aktuálně má kolem 170 zaměstnanců, což je hodně na to, jak moc se tam snížilo poskytování péče.