Kraj finančně podpoří miliony korun 69 prodejen v malých obcích

Venkovská prodejna - ilustrační foto

Podpořit venkovské prodejny chce už podruhé Plzeňský kraj prostřednictvím dotace, na kterou aktuálně vyčlenil částku 2,1 milionu korun. Peníze si rozdělí 62 obcí na zachování 69 prodejen. Jedná se pět pojízdných prodejen a 64 kamenných. Dotace je určena pro obce do 250 obyvatel. Žadatelé dostanou většinou částku v rozmezí od 30 do 40 tisíc korun. Nejvíce, 90 tisíc korun pak dostane obec Čížkov. O přidělení dotace bude ještě rozhodovat zastupitelstvo.

„Uspokojili jsme všechny žadatele, vyřazena byla jen jedna žádost. Loni kraj poprvé v rámci dotace na zachování prodejen v malých obcích rozdělil 1,3 milionu korun 31 obcím. O dotaci může žádat i soukromník. Národní nebo evropská podpora vesnických prodejen neexistuje,“ vysvětlila radní kraje Milena Stárková (ČSSD).

Podle slov radní se především starší občané a lidé, kteří nejsou úplně zdrávi, těžko dostávají do města nakoupit si základní potraviny. „A zároveň víme, že hospoda a obchod se stávají centrem společenského života v dané obci, takže to má i trochu sociální význam,“ řekla Stárková.

„Dotace je určena výhradně obcím na částečné krytí neinvestičních nákladů na provoz prodejny, a to bez ohledu na vlastníka budovy a provozovatele prodejny. Provozovatelé prodejen mohou peníze využít na platy prodavaček, ale i na úhradu elektřiny,“ řekl náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD). O dotaci mohly požádat obce do 250 obyvatel, případně obce do 1000 obyvatel, pokud obec žádala o dotaci pro prodejnu, která se nachází v její části obce do 250 obyvatel.

Pět obcí podalo žádosti na více než jednu prodejnu, jednalo se v tomto případě o Nezdice na Šumavě a Mladý Smolivec, které chtějí podpořit tři prodejny, Neurazy, Oselce a Čížkov chtějí podporu vždy pro dvě prodejny. Vedle toho kraj podpoří pět pojízdných prodejen, a to ve Velečíně na Plzni-severu, v Bukovníku na Klatovsku, v Borovně, Míšově a Dožicích na jihu Plzeňska.

Celkem má letos kraj na podporu venkovských prodejen připravenou částku tři miliony korun.