Kraj chystá modernizaci dvojice svých sociálních zařízení, investice za 700 milionů

Domov sociálních služeb v Liblíně sídlí na zámku. Foto: Plzeňský kraj

Kolem 700 milionů korun investuje Plzeňský kraj v příštích třech letech do přístaveb a modernizací svých sociálních zařízení v Kralovicích a v Liblíně na severu Plzeňska. Ve fázi studie se zatím nachází Domov sociálních služeb Liblín, zatímco na projektu se už pracuje v případě Domu sociální péče Kralovice. Stavby bude kraj financovat prostřednictvím úvěru i z vlastních prostředků.

Obyvatelé domova v Kralovicích se dočkají kompletní rekonstrukce za 300 milionů korun. V první fázi se přistaví třípodlažní pavilon D se 48 lůžky, poté se ještě letos začnou opravovat staré části. Hotovo by mohlo být za dva až tři roky. Kraj plánuje navýšit v zařízení kapacitu lůžek ze současných 90 na 123 včetně speciálních pro klienty s Alzheimerovou chorobou a demencí, které tam zatím chybí.

Výrazně se také změní ubytování klientů. „Už nebudou na vícelůžkových pokojích, kdy výjimkou nejsou ani ty pětilůžkové. Nově by neměli být na jednom pokoji více než dva klienti,“ řekl náměstek hejtmana pro sociální věci Zdeněk Honz (ČSSD).

V Liblíně by i po rekonstrukci měla zůstat stejná kapacita jako nyní, tedy 150 lůžek pro lidi se zdravotním postižením, se zvláštním režimem a pro seniory. Zmizet by měly nevyhovující finské domky s 35 lůžky, které nahradí přístavba jednoho křídla zámku. Druhé křídlo by pak sloužilo k rozvolnění pokojů, aby i tam následně vznikly ty maximálně dvoulůžkové. Také v Liblíně jsou v současné době pokoje až se sedmi lůžky. Náklady na přestavbu se odhadují na 420 milionů korun.

Objekt zámku, ve kterém domov sídlí, zůstane zachovaný. Z jeho čela se udělají dvě přístavby. Klienti budou mít k dispozici také zámecký park. Financování obou stavebních akcí rozloží kraj tak, že by do nich každý rok dával z vlastních peněz zhruba 100 milionů korun. Kraj na stavbu použije úvěr, který má od loňska dohodnutý, ale zatím z něj nečerpal.