Kožešinové výrobky ztrácí na atraktivitě. Plzeňané je nekupují

Liška v kleci / foto: Obránci zvířat

V lednu 2019 se zavřely poslední kožešinové farmy v České republice. Naše země se tak přidala k dalším evropským zemím, kde je platný zákaz usmrcení zvířete pro kožešinu. Obchody jsou ale stále plné kožešinových výrobků. Dovoz totiž zakázaný není.

Každý rok zemřelo více než 100 milionů zvířat na kožešinové farmě. Nejčastěji to byli norci a lišky. Farmáři je chovali v malých klecích v nevyhovujících podmínkách. Zvířata trpěla celý život. K usmrcení docházelo pomocí zplynování nebo elektrickým proudem. Výsledkem chovu byl i kanibalismus.

Teď je tomu konec. Kožešinové farmy u nás skončily svou činnost. Výrobky z jiných zemí k nám stále putují. V obchodech v naší metropoli je také najdete. Lidé ale o ně nemají zájem. Jejich cena překračuje tisíce. To ale není hlavní důvod. Plzeňané odsuzují krutost a bezohlednost lidí, kteří pro jeden kabát obětují několik zvířecích životů.

Jak poznat pravou kožešinu? To není jednoduché. Když kožešinu pohladíte, vypadne z ní pár chloupků. Chlupy se zužují do jemné špičky jako kočičí fousky. Rozhodně se ale nespoléhejte na označení na visačce. Pokud si nejste jistí a nechcete podporovat tyranský chov nevinných zvířat, tak výrobek raději nekupujte.