Kozel nabízí obrazy malíře Andreje Vystropova

zámecká výstavní síň

Výstava akademického malíře Andreje Vystropova bude zahájena dnes od 18 hodin na zámku Kozel Šťáhlavy. Výstava se uskutečňuje v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 a za podpory Plzeňského kraje a města Tachov. Následně bude otevřena od úterý do neděle od 10 do 16 hodin a potrvá do 30. května 2015.

Andrej Vystropov se narodil 26. prosince 1961 ve Volgogradu. Po ukončení studií na Akademii výtvarných umění v Petrohradě žil a vytvořil významnou část svých děl v západních Čechách. Odtud pak rychle začal pronikat dále do světa, kde jeho obrazy velmi rychle nacházely další nadšené sběratele. A tak se Andrej Vystropov od poloviny 90. let 20. století stal pojmem ve výtvarném umění v řadě zemí a vyhledávaným autorem. V jeho obrazech se jako v kapce rosy odráží celý svět.

Po obsahové stránce se pak díla Andreje Vystropov charakterizuje výrazná symbolika, která kombinuje zdánlivě nesourodé předměty do jednoho kompozičního celku. Každá zobrazena postava a každý předmět má svoji funkci, své místo a hlavně svůj význam v konečné kompozici. Takto vytvořený obraz většinou zneklidňuje a musí se stále poznávat, stále hledat a doplňovat všechny významy, které autor do svého díla vložil. Na obrazech z posledního tvůrčího období se tento bytostný figuralista obrací k přírodě, které provází uvolňování malířského rukopisu přecházejícího do větších barevných ploch, malovaných však typickou razancí.

Andrej Vystropov je dnes vyzrálým umělcem uznávaným jak v Rusku, kde mu vyšla monografie, tak v převážné části Evropy. Cesta, na kterou v roce 1991 vykročil, právě v Plzeňském kraji, je díky jeho nevšednímu nadání a pracovitosti lemovaná výraznými úspěchy. A je i důkazem, že v době nejrůznějších pokusů a výbojů ve výtvarném umění může realistická malba stejně reagovat na znepokojivé problémy dnešního života.