Kotlíkové dotace potřetí a naposledy, kraj pomůže lidem získat ekologické vytápění

Kotlíková dotace umožní lidem získat ekologičtější vytápění.

Potřetí a naposledy vyhlašuje Plzeňský kraj kotlíkové dotace. Oblíbený dotační titul slouží k výměně starých neekologických kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním za tepelná čerpadla a kotle na biomasu a plynové kondenzační kotle. Tentokrát je pro Plzeňský kraj vyčleněna od Státního fondu životního prostředí částka 230 milionů korun. Cílem je přispět ke zlepšování kvality ovzduší ve městech a v obcích.

„Žádosti začne Plzeňský kraj přijímat od 1. října 2019. Výzva bude otevřena do září 2020 nebo do vyčerpání financí přidělených na dotaci. Maximální výše dotace na výměnu jednoho zdroje vytápění může činit 127 tisíc korun, pokud si lidé pořídí dražší tepelná čerpadla. Obvykle žadatelé díky dotací ušetří částku kolem 90 tisíc korun,“ informovala radní pro oblast životního prostředí Radka Trylčová (ODS).

V první vlně kotlíkové dotace vyhlášené v roce 2016 uspělo v kraji 2200 žádostí a peníze žadatelé o dotaci dokázali vyčerpat během několika hodin. Druhou vlnu vyhlásil kraj v roce 2017, kdy byl připraven stejný objem peněz jako letos. Největší zájem měli lidé o tepelná čerpadla, která jsou dražší, ale lze na ně získat nejvíce peněz. Tepelná čerpadla v minulých letech představovala 40 procent všech žádostí.