Kostel na Mouřenci připomene pochod smrti

Foto: JanaKadlecová

Silný příběh z konce druhé světové války připomene o víkendu šumavský Mouřenec. Přesně před 69 lety poslali nacisté 1200 žen a dívek židovského vyznání na pochod smrti, na  310 km dlouhou cestu z bavorského města Helmbrechts do jihočeských Volar.   Pěší pochod plný útrap přežilo jen několik desítek žen. Vzpomínkové pásmo na oběti pochodu začíná na Mouřenci v neděli 13. dubna ve 14 hodin. Dochované výpovědi těch, které přežily, duchovní texty a zamyšlení doprovodí svými improvizacemi špičková varhanice Markéta Schley Reindlová.

„Pochod z města Helmbrechts ve svém konci procházel přes Šumavu, v těsné blízkosti našich domovů.  Chceme vzpomenout na zemřelé, z nichž většina postrádá vlastní jméno. Neexistoval nebo byl zničen seznam těch, které na pochod vyšly a nikdo nezná jména těch, které v průběhu pochodu umíraly. Oběti byly pohřbívány ať již v šumavských lesích nebo poblíž obcí do hromadných hrobů. Jeden z těchto hromadných hrobů dvanácti  žen neznámého jména či původu se nachází u Hartmanic na starém židovském hřbitově,“ říká organizátor vzpomínky Stanislav Bernard.

Takzvané pochody smrti byly jednou z posledních tragických kapitol druhé světové války. Nacisté nechtěli dopustit, aby vězně z koncentračních táborů osvobodila postupující spojenecká vojska. Vězni se proto pěšky za nelidských podmínek přesouvali do jiných táborů. Během cesty je nacističtí dozorci trýznili a velkou část z nich povraždili. Protože české země se osvobození dočkaly až na konci války, mířilo několik pochodů smrti právě do pobočných táborů v českém pohraničí. To je i případ pochodu Helmbrechts – Volary (13. 4. – 6. 5. 1945).

„Celoročně vzpomínáme na mnohé bolesti a útrapy obyvatelstva Šumavy, obnovujeme stará bratrství s nejbližšími sousedy, a přesto trochu opomínáme bolest těch, kteří procházeli tak blízko a přesto zůstali tak vzdáleni. A to můžeme teď v neděli částečně odčinit. Právě u Annína pod Mouřencem se tehdy několika vězeňkyním podařilo z pochodu uprchnout. Sedm z nich skrývaly až do konce války německy mluvící obyvatelky Dlouhé Vsi,“ připomněl Bernard.

Osudy účastnic pochodu Helmbrechts – Volary představí Alena Bernardová nebo místní duchovní P. Tomas van Zavrel.  Příběhy plné bolesti, utrpení ale i naděje doplní na mouřenecké varhany svými improvizacemi špičková varhanice, komorní hráčka a korepetitorka Markéta Schley Reindlová.

„Jsme moc rádi, že můžeme na Mouřenci přivítat prvotřídní umělkyni, která koncertuje v Německu, Holandsku nebo ve Španělsku, doprovází tuzemské i zahraniční soubory, vyučuje chrámové hudebníky a má na svém kontě řadu úspěchů a ocenění,“ říká za pořadatele průvodce  mouřeneckého areálu Lukáš Milota.

Po vzpomínkové akci bude možné si celý mouřenecký areál prohlédnout. Pro zájemce je připravená komentovaná prohlídka kostela a kostnice.

Foto Mouřence: Jana Kadlecová

Jan Malý

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here