Koronavirus dusí podnikatele, bez pomoci státu nemusí přežít ani vyhlášené plzeňské podniky

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 20. březen 2020 10:13
Plzeň náměstí Republiky Prázdné náměstí Republiky v Plzni. Foto: Richard Beneš

Přísná vládní opatření kvůli koronaviru trvají teprve několik dnů, už nyní je ale jasné, že mohou mít pro řadu podniků fatální následky. Nejinak tomu je v Plzni. Místní restauratéři i zástupci dalších sektorů počítají první ztráty. Zmírnit je podle nich může rychlá pomoc ze strany státu v podobě odpuštění plateb za sociální a zdravotní pojištění.

Šenk na Parkánu, restaurace Na Spilce nebo U Salzmannů. Vyhlášené plzeňské podniky, které běžný den praskají ve švech. Nyní v nich výčepy i plotny několik dnů stojí. Vláda totiž přišla s jasným nařízením – restaurace a prodejny musí být od sobotního rána zavřeny.

„Pro náš obor je to velká rána, ze které se budeme těžko vzpamatovávat,“ říká Richard Marek ze společnosti AZ Catering services, která podniky provozuje. Firma zaměstnává kolem dvou set lidí. Část z nich nyní dočerpává dovolenou, pár lidí je na ošetřovném a někteří chodí dál do práce. O propouštění zatím společnost neuvažuje.

Měření teploty i docházka

„Zaměstnance jsme převedli na údržbu a jiné práce, které v sezóně příliš nestíháme, nebo jsou z provozních důvodů komplikované. Dali jsme se do plánovaných přestaveb a přípravy venkovních terásek, nebo jen „vymetáme pavučiny“ tam, kam v běžném rytmu nedosáhneme. Personál jsme rozdělili do malých pracovních skupin, každý den všem měříme teplotu a zapisujeme, kdo byl v práci, abychom věděli, kdo byl s kým ve styku,“ říká majitel firmy.

První úlitbou by mělo být prominutí platby za sociální a zdravotní pojištění“, - Richard Marek, majitel firmy AZ Catering services

Tři týdny v takovém režimu firma zvládne. Ztráty jdou ale i tak do řádů statisíců. „Hodně by nám pomohlo zpomalení plateb vůči státu a v určitém časovém úseku i jejich odpuštění. První úlitbou by mělo být prominutí platby za sociální a zdravotní pojištění za období nuceného uzavření provozoven,“ dodává Marek s tím, že další pomoc by měla přijít až ve chvíli, kdy bude jasno o dalším vývoji. Důležité je, aby nebyla zneužívána spekulanty a lidmi, jejichž podniky byly ve ztrátě už před krizí.

Dva měsíce by byly kritické

Celkem tři sta lidí zaměstnává úspěšná plzeňská síť kaváren CrossCafe, která má franšízy po celé republice. Část z nich sice zpočátku zkoušela okénkový prodej, po dvou dnech a nařízení karantény od něho ale ustoupila a zcela zavřela. Značnou část zaměstnanců přitom tvoří kmenoví zaměstnanci, o které firma nechce přijít. Nyní dělá vše proto, aby si je udržela.

Pokud stát neuhradí ztráty, tak si nedokáži představit, jak to tento segment přežije“, - Jan Janák, spolumajitel sítě kaváren CrossCafe

„Po týdnu nezkrachujeme, ale například dva měsíce by pro nás byly kritické. Velkou a rychlou pomocí by bylo odpuštění jakýchkoliv plateb na sociální a zdravotní pojištění, protože hrazení mezd a odvody státu jsou nyní opravdu nepříjemné pro většinu z nás. Pokud se budeme bavit konkrétně o gastronomii, tak pokud stát neuhradí ztráty, tak si nedokáži představit, jak to tento segment přežije,“ uvádí spolumajitel řetězce Jan Janák.

Bilionový holub na střeše

Provoz zcela přerušila také jedna z nejluxusnějších restaurací v Plzni Ve Vilách, kterou provozuje známý plzeňský podnikatel a krajský místopředseda ODS Roman Jurečko. Kromě kvalitní gastronomie si restaurace zakládá na stálých zaměstnancích. Někteří z nich Ve Vilách pracují více než deset let. Nyní jim zaměstnavatel usilovně hledá náhradní práci.

Vláda již oznámila, že na pomoc podnikatelům vyčlení bilion korun. Ve čtvrtek večer pak její zástupci uvedli, že uhradí 80 procent ze mzdy zaměstnanců zavřených podniků. Jenže jasná pravidla takových dotací a termín, kdy se tak stane, nejsou známy a nejistota dál trvá.

Nevím, kam premiér směřuje s bilionem korun, ale v tomto případě platí přísloví, že kdo rychle dává, dvakrát dává.“ – Roman Jurečko, majitel plzeňských restaurací, politik

„Kdybych do toho mohl mluvit, řekl bych, ať stát odpustí podnikatelům platby za sociální a zdravotní pojištění a zálohy na DPH. Je to nejrychlejší možná podpora. Nevím, kam premiér směřuje s bilionem korun, ale v tomto případě platí přísloví, že kdo rychle dává, dvakrát dává. Určitě je lepší vrabec v hrsti než bilionový holub na střeše,“ říká Roman Jurečko.

Dopady i na další segmenty

Současná situace navíc nekomplikuje život jen podnikům v oblasti gastronomie, ale i v řadě dalších segmentů trhu, ať už se jedná o zdravotnictví, hoteliérství a další odvětví. Celou řadu bezpečnostních opatření například musela přijmout i mediální skupina Euronova Group.

Odvody sociálního a zdravotního pojištění by měl za této situace platit stát.“ – Radek Novák, majitel společnosti Euronova Group

„Nejpalčivější na celé situaci je, že z nařízení vlády jsou zavřeny provozovny, což je však ve výsledku překážka ze strany zaměstnavatele. Proto jsem přesvědčen, že za této situace by měl odvody sociálního a zdravotního pojištění platit stát. Významně by to pomohlo rozložit cashflow firmy,“ říká majitel společnosti Euronova Group Radek Novák.