Kontroly prodeje alkoholu a tabáku dopadly hrozivě. Více než polovina porušila předpis

foto: ČOI

V Plzeňském a Karlovarském kraji uskutečnila Česká obchodní inspekce 109 kontrol, celkem v 66 případech byly porušeny předpisy. Jedná se tak vůbec o nejvyšší procento z celé republiky.

Kontroly byly zaměřené na dodržování právních předpisů, upravujících nabídku, prodej a skladování alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Prodejci nejčastěji porušovali zákon o ochraně spotřebitele nebo zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek.

„Nejčastěji prodejci neumístili na místech prodeje alkoholických nápojů zjevně viditelný text týkající se zákazu prodeje těchto nápojů osobám mladším 18 let, případně nebyl tento text pořízen v zákonem stanoveném provedení, tedy v českém jazyce, černými tiskacími písmeny na bílém podkladě o velikosti písmen nejméně 2 centimetry. Také prodali či podali alkoholický nápoj osobě mladší 18 let nebo stejně jako v případě alkoholu na místech prodeje tabákových výrobků, kuřáckých pomůcek, bylinných výrobků určených ke kouření a elektronických cigaret neumístili pro spotřebitele zjevně viditelný text o zákazu prodeje tohoto zboží osobám mladším 18 let,“ uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Mezi nejčastější porušení patřilo mimo jiné neseznámení spotřebitele s cenou nabízených výrobků a poskytovaných služeb, porušování zásad poctivosti prodeje nebo nevydání dokladu o zakoupení výrobků, ačkoli si o něj spotřebitel požádal nebo vydání dokladu bez potřebných náležitostí.