Konečně jste prozřel, pane předsedo! – vzkazuje šéfovi Evropské komise europoslanec

Jiří Maštálka

„Moje řeč, pane předsedo!“ – vzkazuje šéfovi Evropské komise Jean-Claude Junckerovi plzeňský europoslanec Jiří Maštálka (KSČM). Ten si pochvaluje Junckerův výrok při návštěvě německého Pasova před pár dny, že „s Ruskem se musí zacházet slušně a nemůžeme si dovolit, aby nám vztahy s ním diktoval Washington.“

Jean-Claude Juncker dospěl podle Jiřího Maštálky k převratnému poznání. Evropská unie prý bude muset usilovat o praktický vztah s Ruskem. „Sice s povzdechem, že to podle něj není moc »sexy«, ale musí to tak být. Pokračovat dál ve vztazích s Ruskem »takto dál nemůžeme«, prohlásil předseda Evropské komise v Pasově,“ píše komunistický europoslanec v komentáři na svých webových stránkách.

„Docela by mě zajímalo, jestli tento záměr, uskutečnit obrat v politice vůči Ruské federaci, přednesl už také svým podřízeným. Tedy jednotlivým komisařům, zodpovědným za fungování Unie. Jsem zvědav, jak na taková slova prakticky naváže například Federica Mogheriniová, odpovědná za unijní zahraniční a bezpečnostní politiku, nebo třeba její kolegyně Cecilia Malmströmová s obchodním portfoliem,“ je zvědavý Maštálka. Obou komisařek se hodlá přímo zeptat, jak budou slova svého šéfa naplňovat skutky.

„Nicméně si neodpustím poznámku, že pan Juncker opravdu »neobjevil Ameriku«. Jen složitou cestou, na které po nezodpovědném narušení vztahů mezi EU a Ruskem především uvalením nesmyslných sankcí, zůstává bezpočet příkladů škod, dospěl k tomu, na co třeba i jako soudní evropští poslanci mnozí upozorňujeme už dávno. Bez vzájemné spolupráce s Ruskem se Unie prostě neobejde. Jenomže i k výzvám, aby právě Evropský parlament byl onou platformou pro výměnu názorů mezi Bruselem a Moskvou – jako jediná, přímými hlasy občanů demokraticky zvolená evropská instituce, byly dosud unijní špičky hluché,“ komentuje europoslanec Jiří Maštálka.