Konec tahanicím. Spalovna je oficiálně zkolaudovaná

foto: M. Osvaldová

951 dnů. Až po takovém období byla oficiálně zkolaudovaná stavba Spalovny Chotíkov. Pravomocné rozhodnutí přišlo ve čtvrtek. Proti souhlasu, který vydal stavební úřad v Nýřanech, není odvolání, potvrdila Petra Siegerová z Plzeňské teplárenské.

Podle generálního ředitele Plzeňské teplárenské Tomáše Drápely se pro spalovnu oficiálním razítkem o kolaudaci fakticky nic nezmění. „Byla to jen právní otázka,“ uvedl s tím, že se kvůli neustálému protahování zbytečně vynaložily velké finanční prostředky navíc. „Za právní služby se utratily desítky milionů korun. Ty mohly být využity na úplně jiné věcí,“ dodal Drápela. Spalovna podle Drápely jede na plnou kapacitu. „Dodávky odpadu máme smluvně zajištěné. Největší objem je z Plzně, zbytek ze západu Čech,“ upřesnil.

Výstavba spalovny za 2,1 miliardy korun byla zahájena v srpnu 2013, dokončena byla o tři roky později. Od té doby jela pouze ve zkušebním provozu. Ekologičtí aktivisté stavbu spalovny bojkotují od roku 2010 a prostřednictvím žalob se jim podařilo její stavbu několikrát zastavit a přerušit. Kvůli stavebnímu povolení zažalovali aktivisté Krajský úřad Středočeského kraje, už předtím také Krajský úřadu Plzeňského kraje, napadli také územní rozhodnutí. Aktivisté žalovali především formální vady verdiktů úřadů. V červnu 2018 po šesti letech sporů zamítl plzeňský krajský soud žalobu ekologických aktivistů Děti Země na vydání stavebního povolení pro spalovnu komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně. Zkušební provoz měl skončit už loni v srpnu, kvůli dalším obstrukcím aktivistů se ale vše protáhlo.