Konec botičkování aut. V Plzni se začne testovat nový systém platby parkovného

ilustrační foto / MP Plzeň

Za parkování nezaplatíte, ale botičku na své auto nedostanete. Úhrada parkovného se bude prozatím zkušebně kontrolovat prostřednictvím lustrace registrační značky. A v případě porušení přijde majiteli auta pokuta přímo na jeho adresu. Celý projekt spustí město 1. února 2020.

foto: M. Osvaldová

Nový způsob kontroly úhrady parkovného zatím radnice zavede v nejexponovanější zóně placeného stání A, tedy v historickém jádru města. Dvacítku parkovacích automatů dovybaví klávesnicemi pro zadávání registračních značek. Řidiči tak nově navolí u automatů registrační značku.

Pracovníci správce parkování dostanou tablety a chytré telefony se speciální aplikací a v ulici načtením registrační značky provedou kontrolu. „V případě, že zjistí vůz, jenž nemá zaplaceno parkování nebo překročil zaplacenou dobu, pracovník místo nafotí a případ následně předá městské policii, která provede ztotožnění provozovatele vozidla,“ uvedl náměstek pro dopravu a životní prostředí Michal Vozobule. Celý spis se poté datově předá na odbor správních činností magistrátu, který následně obešle provozovatele vozidla výzvou k úhradě určené částky. Proces skončí buď úhradou sankce přestupcem, nebo zahájením správního řízení správním odborem magistrátu. „Není to o tom, že když technik pípne a bude mít červenou, tak dostane člověk automaticky pokutu. Budeme debatovat o tom, jak moc striktní to má být,“ dodal Vozobule.

Město kromě toho připravuje i druhou variantu. Jedná se mobilní aplikaci, kde bude mít řidič trvale zanesenou registrační značku a bude moci platit v online režimu. „Výhoda bude ta, že když člověk zůstane na jednání nebo obědě déle, tak si bude moci parkovné doplatit, aniž by musel jít k automatu,“ dodal Vozobule.

Podle radního pro bezpečnost Martina Zrzaveckého je jedním z cílů projektu přemístit strážníky tam, kde jsou více potřeba. „Tím, že nebude botičkováním zaměstnáno tolik policistů, bude moci být více z nich vidět v ulicích,“ dodal.

Nový systém parkovného zahrne v první fázi 334 zpoplatněných stání ve smíšeném režimu, tedy parkování s kartou nebo s parkovacím lístkem a 90 stání v modrých zónách, tedy pouze pro držitele karet. Celková cena za dovýbavu automatů odhaduje Vozobule zhruba na 300 tisíc.