Komunální volby jsou v plném proudu, do volebních místností směřují voliči

Komunální volby 2018. Foto: Richard Beneš

Přesně ve 14.00 hodin se v Česku otevřely volební místnosti a začaly tak komunální volby, v pořadí už sedmé v historii samostatné České republiky. Voliči rozhodnou o složení radnic a obecních úřadů na příští čtyři roky. Současně s komunálními volbami se na třetině republiky konají i volby do Senátu v rámci pravidelné obměny 27 členů horní komory.

Komunální volby 2018. Foto: Richard Beneš

Volební místnosti budou otevřeny v pátek do 22.00 hodin. V sobotu mají voliči možnost odevzdat své hlasy od 8.00 do 14.00 hodin, kdy se volební místnosti uzavírají. Členové volebních komisí začnou okamžitě sčítat hlasy. Hlavní výsledky by mohly být známy do sobotní půlnoci. Kompletní výsledky hlasování budou k dispozici zřejmě až v neděli ráno.

O přízeň voličů se v komunálních volbách v Plzni uchází kandidáti 16 politických stran, hnutí i dalších uskupení. Voliči před čtyřmi lety rozhodli o tom, že do plzeňského městského zastupitelstva čítajícího 47 křesel se probojovalo sedm politických stran. Vyhrálo hnutí ANO ziskem 17,9 procenta hlasů těsně před ODS se 17,5 procenta hlasů. Třetí skončila ČSSD. Všechny strany měly po deseti mandátech. TOP 09 a KSČM mají pět mandátů, Občané patrioti čtyři a KDU-ČSL tři mandáty. Na koalici se nakonec dohodli zástupci ČSSD, ODS, KDU-ČSL a OPAT. Hnutí ANO skončilo v opozici společně s TOP 09 a s KSČM.