Kolekci secesních plakátů z počátku 19. století můžete vidět v Plzni

foto: Visio Art Galery

Visio Art Gallery představí v dubnu unikátní kolekci secesních a art – deco plakátů ze soukromé sbírky Zdeňka Harapese. Obsahuje téměř 170 kusů plakátů z období let 1890 -1930. Jedná se o originální vícebarevné litografie, nátisky z původních litografií a původní tisky. Obsahuje díla významných zahraničních i českých tvůrců, kteří se zabývali uměním plakátu. Výstava bude k vidění do 29. dubna.

Vystavené plakáty jsou nejen prezentací umělecké tvorby, ale také živým dokumentem první republiky, v níž jednotlivé kusy vznikaly. „Tematicky je výstava zaměřena převážně na tehdy módní velocipedy. Ačkoliv byl plakát ve své době komerčním uměleckým dílem, jeho tvorbě se věnovali všichni nejlepší výtvarníci té doby. Výstava ve vás vyvolá nostalgické vzpomínky na dobu gentlemanů na vysokých kolech a elegantních dam,“ řekla Ľubica T. Toušová z Visio Art Galery. 

Součástí výstavy bude i prezentace nádherné soukromé sbírky starých kol pana Cinky. „Budete si moci prohlédnout DRAISINU z roku 1820, kostitřas z roku 1872, vysoké kolo KOHOUT Smíchov 1892, jedno z posledních vyrobených kol tohoto typu a bezpečník ROVER SAFETY z roku 1894, předchůdce jízdního kola, jak jej známe dnes,“ doplnila Ľubica T. Toušová.