Koaliční dohodu v rámci městského zastupitelstva nepodepsal Lumír Aschenbrenner

Starosta Slovan Lumír Aschenbrenner odmítl podepsat koaliční dohodu v rámci městského zastupitelstva. Foto: Richard Beneš

Rozhodující podíl na vedení města Plzně má od čtvrtečního ustavujícího jednání zastupitelstva koalice ANO, ODS, TOP 09 a ČSSD. Tyto čtyři strany mají v zastupitelstvu se 47 členy celkem 33 hlasů. Tato koalice ale má i svého rebela. Stal se jím starosta MO Plzeň 2 Slovany a zároveň i senátor Lumír Aschenbrenner (ODS). Ten totiž nepodepsal koaliční dohodu a není tedy členem koaličního klubu. Členem zastupitelského klubu ODS ale je. Aschenbrenner od začátku dával najevo, že nesouhlasí s vytvořením koalice ODS a ANO.

„Předpokládám, že moji pozici v zastupitelstvu můj postoj nijak neovlivní. Stále mám jeden hlas, ať už jsem členem koaličního klubu, nebo ne. Stejně tak to neovlivní ani moje hlasování. Vždy hlasuji podle svého svědomí a předpokládám, že koalice bude mít natolik rozumné návrhy, že budu hlasovat pro ně. Budu tedy podporovat všechno, co budu považovat za rozumné. A to bych udělal, i když bych byl členem koaličního klubu,“ prohlásil Aschenbrenner.

Koaliční dohodu starosta Slovan nepodepsal ze dvou důvodů. „Tím prvním je, že ODS vedla poměrně razantní předvolební kampaň proti hnutí ANO, se kterým ale po volbách vytvořila koalici. Za druhé, ta šance byla teoretická, ale přesto tady byla šance, jak sestavit koalici bez hnutí ANO,“ vysvětlil svůj postoj vůči koalici Lumír Aschenbrenner.