Knížecí alej v Tachově je nejhezčí na Plzeňsku

Tachovská jízdárna Světce, která je součástí Knížecí aleje v Tachově

Celostátní vítězkou letošního ročníku Alej roku 2017 se stala alej na Staré Husí cestě v Dřevčicích v Libereckém kraji. Vysloužila si přízeň 408 hlasujících. Na druhé místo se probojovala lipová alej v jihomoravských Šakvicích s 352 hlasy. Třetí   pak obsadila zámecká alej v Brankách ve Zlínském kraji s 210 hlasy. V Plzeňském kraji zvítězila Knížecí alej v Tachově, pro kterou hlasovalo 46 milovníků alejí.

Knížecí alej v Tachově

V letošním ročníku tradiční ankety soutěžilo celkem 62 alejí ze všech koutů republiky, kterým své hlasy odevzdaly necelé 4 tisíce lidí. Zajímavostí je, že v anketě dosud soutěžily vzrostlé aleje s nesčetnou řádkou letokruhů. Letošní ročník se však stal přelomovým, neboť na prvních dvou místech se umístila stromořadí mladých stromků, které byly vysázeny teprve nedávno.

Knížecí alej v Tachově nechal vysázet v roce 1791 Josef Mikuláš Windischgrätz. Je dlouhá 2,3 km, v současné době je zde vysázeno 409 stromů a jedná se o alej smíšenou, ve které převažuje javor (cca 200 ks) a olše (cca 100 ks), dále zde najdeme v malém množství lípu, jasan, dub, buk a další listnáče.