Klientka odkázala domovu pro seniory bezmála milion, díky daru vznikla zahrada

Hejtman Josef Bernard na zahradě, která vnikla díky štědrému daru klientky Domova klidného stáří Žinkovy. Foto: Richard Beneš

Unikátní odpočinkovou zónu slavnostně otevřel Domov klidného stáří v Žinkovech na jižním Plzeňsku. Zahrada vznikla díky štědrému daru jedné klienty domova. Za totiž odkázala domovu 960 tisíc korun. Ještě předtím než zemřela se dohodla s vedením doma na tom, jakým způsobem se má její štědrý dar využít, aby z něj měli užitek klienti i zaměstnanci. Toto gesto teď připomíná v centru zahrady pamětní kámen s tabulkou se jménem dárkyně.

Takto vzpomínají v domově na Marii Krejzovou. Foto: Richard Beneš

„Náš domov zdědil prostředky po klientce Marii Krejzové, která zde žila v letech 2007 – 2017. Žena, která pracovala jako zdravotní sestra v Blovicích, neměla žádné potomky. Rozhodla se proto odkázat svoje úspory ve prospěch domova. Rozhodli jsme se proto vybudovat zahradu, která zatím v domově nebyla. Na místě bývalého pavilonu C se udělaly velké terénní úpravy, vznikla tam odpočinková plocha, altán, fontánka, široké chodníčky, nechybí ani cvičební prvky pro seniory,“ uvedla ředitelka domova Sylva Hajšmanová.

Zahrada vznikla na místě zbouraného starého pavilonu. Foto: Richard Beneš

Paní Marie Krejzová byla podle slov ředitelky domova velmi společenská dáma, ráda se zúčastňovala všech akcí které domov pořádal. Velmi oblíbená byla jak u klientů, tak i u zaměstnanců domova. „Na zahradu jsme umístili kámen s pamětní destičkou. Na té je uvedeno, že zahrada vznikla díky finančním prostředkům, které domovu odkázala jeho klientka,“ doplnila Sylva Hajšmanová.

„Ta dnešní událost je zvláštní tím, že klientka svoji pozůstalost věnovala na vybudování části relaxační zahrady. Toho jejího daru si velmi vážíme, paní Marii za to tam nahoru děkuji. Není to tak úplně obvyklé, aby se nám něco podobného stávalo často. Většinou klienti věnují svým domovům částky kolem 10 tisíc korun,“ konstatoval hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD).

Ředitelka domova Sylva Hajšmanová. Foto: Richard Beneš

Právě kraj je zřizovatelem nejen Domova klidného stáří Žinkovy. Celkem má ve všech svých zařízeních kapacitu 2200 lůžek, což je polovina ze všech lůžek, které se v kraji v této službě poskytují. „Snažíme se naše ústavy vylepšovat každým rokem, pro nejbližších pět let máme připravenou investici za 700 milionů korun. Jde nám hlavně o to, abychom pokoje, kde jsou více jak dva klienti, upravili do toho běžného moderního západního standardu. Tedy jeden nebo maximálně dva klienti na pokoji,“ řekl hejtman.

Klienti domova vzpomínali na Marii Krejzovou. Foto: Richard Beneš

Podle hejtmana je v současné době kapacita zařízení dostačující. „Vytvořili jsme speciální informační systém, protože se nám stávalo, že někteří lidé se hlásili najednou do tří až čtyř ústavů, aby se na ně prostě někde dostala řada. Díky novému informačnímu systému, který mapuje nejen naše zařízení, ale i zařízení soukromých provozovatelů a měst teď víme, kdo je tam jedinečně. Z těchto podkladů nám zatím vychází, že ústavů máme dost a dokážeme pokrýt poptávku. Stává se nám, že někdo vyžaduje nějaké místo v místě svého bydliště nebo v okruhu do 20 kilometrů. A tam už nejsme schopni vždy tu službu nabídnout,“ doplnil hejtman.

Domov klidného stáří v Žinkovech je příspěvková organizace zřizovaná Plzeňským krajem. Jedná se o domov pro seniory, který přijímá osoby starší 65 let, kteří vyžadují trvalou pomoc druhé osoby. V současné má 107 klientů a jeho kapacita je naplněna na 100 procent. V domově jsou většinou dvoulůžkové pokoje.