Klára Becková – Loosová dobývá Brusel

Janet Wilson, David Růžička a Zbyněk Prokop, vyslanec Plzeňského kraje v Bruselu

Až do druhé poloviny září budou moci návštěvníci shlédnout výstavu „Klára Becková – Loosová, svědkyně jedné epochy“ v nádherných prostorách historické budovy tzv. Plzeňského domu na Place de Jamblinne de Meux 31 v Bruselu. Téma životních osudů této Plzeňanky a poslední z manželek významného zakladatele moderní architektury, Adolfa Loose, stejně jako fotografie mnohých tzv. Loosových interiérů z Plzně, Prahy či Vídně zaujalo již při vernisáži několik desítek návštěvníků.

Janet Wilson, praneteř Kláry Beckové-Loosové, David Růžička, autor výstavy a Markéta Čekanová, ex předsedkyně SZS

Vernisáž se konala 21. června v Plzeňském domě v Bruselu, kde je možné výstavu shlédnout každý pracovní den od 9 do 17 hodin až do 22. září.

Celkem 22 panelů připomíná Plzeňanku, která na stránkách své knihy zachytila jedinečný soukromý portrét svého muže, architekta Adolfa Loose a jejíž životní pouť se uzavřela v roce 1942 v koncentračním táboře v lotyšské Rize. Vystavené jsou i dosud nezveřejněné fotografie ze soukromého archivu jejích amerických příbuzných, přičemž hosté zahájení měli unikátní příležitost osobně pohovořit s praneteří Kláry Beckové – Loosové paní Janet Beck – Wilson, která vážila cestu do Bruselu jen proto, aby se mohla zahájení zúčastnit.

Akce se koná ve spolupráci se Střediskem západočeských spisovatelů, z. s., které expozici připravilo. Na zahájení proto přijel autor výstavy David Růžička i s dnes již bývalou předsedkyní Střediska Markétou Čekanovou.

Po květnové prezentaci v lotyšské Rize je bruselská repríza dalším významným mezinárodním úspěchem této výstavy. Plzeňané budou mít možnost se s výstavou opět seznámit od listopadu 2018 v plzeňském Loosově interiéru v Bendově 10.