Kino Beseda připomene jubileum Miloše Formana režisérským sestřihem filmu Amadeus

zdroj foto: Měšťanská beseda

Režisér Miloš Forman oslavil 85. narozeniny. Kino Beseda při této příležitosti promítne jeho nejoceňovanější film Amadeus, který získal 8 Oscarů a 4 Zlaté glóby. Režisérský sestřih, oproti původnímu filmu technicky vylepšený a prodloužený o dvacet minut, diváci uvidí v neděli 5. března 2017 od 17 hodin.

Snímek Amadeus vznikl před 33 lety jako pátý film Miloše Formana po jeho emigraci do USA a je označován jako jeden z nejlepších filmů historie. Zfilmovaný příběh Wolfganga Amadea Mozarta si vysloužil řadu filmových cen, včetně těch nejprestižnějších. Z 11 nominací na Oscara jich 8 proměnil ve zlaté sošky, získal také 4 Zlaté glóby, 4 ceny BAFTA a mnoho dalších. „Z filmografie Miloše Formana jsme vybrali ten nejúspěšnější snímek. Diváci tak budou moci vidět na velkém plátně režisérský sestřih filmu Amadeus, s 20 minutami původně vystřižených scén navíc,“ říká Ivana Hušáková, manažerka komunikace a marketingu agentury Dominik centrum s.r.o., která Kino Beseda provozuje.

Miloš Forman pro list London Daily Telegraph uvedl, že původní délka filmu nevznikla proti jeho vůli: „Zpanikařili jsme. Nechtěl jsem pokoušet trpělivost publika tříhodinovým filmem bez hvězd a o klasické hudbě právě v době, kdy startovala televize MTV.“ Až o téměř třicet let později si troufl prodloužit film a dát více prostoru třeba vztahu Mozarta a jeho ženy Constanze. Režisérský sestřih představil Miloš Forman na Berlinale v roce 2002.

Natáčení filmu Amadeus umožnilo Formanovi podívat se na čas do rodné vlasti. Přestože byl už dávno americkým občanem, nikdy nedostal od československých úřadů povolení k návštěvě. V tomto případě však přesvědčil vedení československého filmového průmyslu o záměru americké produkce investovat peníze v místě natáčení. Vízum bylo Formanovi vydáno, práce na filmu Amadeus ale probíhaly pod dohledem tajné policie.

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby?