Každý pacient potřebuje léčbu šitou na míru. V Plzni se koná velká mezinárodní konference

Primář Kliniky zobrazovacích metod Jiří Ferda a náměstek pro vědu a výzkum FN Plzeň Ondřej Topolčan se účastní mezinárodní konference. Foto: M. Osvaldová
Významný lékařský kongres hostí v těchto dnech Plzeň. Právě v západočeské metropoli se koná 5. ročník světového kongresu Evropské asociace pro prediktivní, preventivní a personalizovanou medicínu EPMA WORLD CONGRESS 2019. Je pořádán ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Plzeň a Lékařskou fakultou, pod záštitou města Plzeň a Univerzity Karlovy.
Letošní 5. ročník světového kongresu EPMA přilákal odborníky z 33 zemí světa, na programu je 60 přednášek, významné zastoupení má přitom Fakultní nemocnice Plzeň, celkem 12 přednášejících je právě z tohoto pracoviště. „To byl důvod, proč se konference v Plzni koná. Máme k tomuto tématu, co říci,“ uvedl náměstek pro vědu a výzkum FN Plzeň Ondřej Topolčan.
Konference se zaměřuje na personalizovanou medicínu. Jedná se o nový přístup k nemocnému, který je na jedné straně založen především na znalosti genetické dispozice a na straně druhé na cíleném vyšetření a léčbu pro konkrétního jedince. Hlavním zájmem je tedy jak zabránit vzniku onemocnění a ušít léčbu na míru konkrétního nemocného.