Kauzu „Čapí hnízdo“ měl spustit bývalý ministr vnitra Milan Chovanec

ilustrační

Jako politikum na zadání bývalého ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) měla vzniknout aféra kolem dotační kauzy Čapí hnízdo, spojovanou se jménem současného premiéra Andreje Babiče (ANO). Tuto informaci aktuálně zveřejnil pp_magazín na základě svědectví čtyř policejních vyšetřovatelů, podle kterých je celá kauza účelová.

Čtveřice pražských vyšetřovatelů, jmenovitě se jedná o kpt. Mgr. Mariana Janouška, kpt. Bc. Pavla Fialu, kpt. Mgr. Martina Procházku, kpt. Mgr. Petra Čupu podle pp_magazínu viní vedení pražské policie z toho, že vytvořením kauzy Čapí hnízdo šlo na ruku tehdejšímu ministrovi vnitra Milanu Chovancovi. O hlavním vyšetřovateli kauzy Pavlu Nevtípilovi pak jeho policejní kolegové uvedli, že za kauzu směřující k obvinění Andreje Babiše obdržel mimo jiné post zástupce vedoucího 3. oddělení odboru hospodářské kriminality.

Policejní vyšetřovatelé pro pp_magazín uvedli, že Nevtípil vyčkal s žádostí o vydání k trestnímu stíhání a načasoval tyto úkony před volby do poslanecké sněmovny, a to za jedním jediným účelem – poškodit hnutí ANO, aby obdrželo co nejméně preferencí.
Čtveřice vyšetřovatelů prý může čestně prohlásit, že každý případ lze prodlužovat několikrát a státní zástupce nezjistí účelovost prodlužování. Pokud je ke spisu přidělen takzvaný tvárný státní zástupce, policista může načasovat vyšetřování, na kdy se mu to hodí. A přesně takové načasování se mělo stát v kauze Čapí hnízdo.

Rozkazy měl udílel vyšetřovateli Pavlu Nevtípilovi plk. Ivan Smékal, který byl instruován plk. Luďkem Švamberkem. Policejní vyšetřovatelé pro pp_magazín vypověděli, že
Švamberk obdržel zadání od genmjr. Tomáše Tuhého na pokyn ministra vnitra Milana Chovance. Pokyn byl zadán z důvodu zájmu ČSSD snížit nebo odstranit politickou konkurenci. Kromě svých výpovědí ale konkrétní důkaz vyšetřovatelé nepředložili.

Dále si pp_magazín všímá načasování, když mu policejní vyšetřovatelé předali svoji výpověď v úterý 6. listopadu 2018, kdy současně publikoval ČRo rozsáhlý a kompletní článek nazvaný 10 důkazů policie v kauze Čapí hnízdo: Babišovy e-maily, dohled na staveništi, report banky i platba za akcie. Z materiálů, které ČRo získal, má vyplývat, že obvinění premiéra, jeho rodiny a spolupracovníků kvůli dotačnímu podvodu stojí na desetičlánkovém důkazním řetězci, především pak vychází z interní zprávy banky a ekonomického posudku vypracovaného pro policii. Právě tyto dva materiály, uvádí ČRo, byly rozhodující pro stíhání Andreje Babiše a jeho blízkých.

Důvodem, proč čtveřice policejních vyšetřovatelů přišla se svým veřejným vystoupením jsou podle pp_magazínu neutěšené poměry na jejich pracovišti, kde jsou vystaveni šikaně ze strany některých svých nadřízených. Jmenované policisty taktéž spojuje, že jsou aktivní v odborech a zastupuje je odborová aliance IZS.