Katedrála na náměstí bude opět hostit Plzeňský varhanní festival

Markéta Reindlová

I tento rok připravuje obecně prospěšná společnost Ars Christiana ve spolupráci s Biskupstvím plzeňským Plzeňský varhanní festival. Posluchači se opět mohou těšit na varhanní koncerty i výstavu o varhanách. Jubilejní desátý ročník Plzeňského varhanního festivalu nemůže otevřít nikdo jiný než profesor varhanní hry pražské Akademie múzických umění Jaroslav Tůma. Stane se tak 24. dubna v 19 hodin.

Druhým interpretem bude Plzeňanům dobře známý interpret Miroslav Pšenička – emeritní regenschori katedrály sv. Bartoloměje. Koncert se uskuteční 8. května v 19 hodin na závěr Oslav osvobození. Dále se 22. května představí Markéta Schley-Reindlová – plzeňská rodačka, absolventka Hochschule für Kirchenmusik v německém Heidelbergu, která momentálně působí jako varhanice Bamberku (SRN). Zajímavostí tohoto koncertu budou liturgické skladby Petra Ebena, při nichž vystoupí Schola Cantorum Pilsensis – soubor, který se specializuje na interpretaci gregoriánského chorálu. Desátý ročník Plzeňského varhanního festivalu uzavře 5. června další naše přední varhanice Irena Chřibková za doprovodu sopranistky Jany Sibery.

Irena Chřibková

Plzeňský varhanní festival je ojedinělým a originálním projektem. Je atraktivní nejen tím, že jeho umělecká úroveň je na mimořádné úrovni a jsou vybíráni zásadně zkušení a renomovaní interpreti varhanní hudby, ale i tím, že přináší komplexní programový celek. Varhanní koncerty jsou doplněny mluveným slovem. Další složkou je i výstava o varhanách.

Plzeňský varhanní festival 2017 navazuje na devět předcházejících úspěšných ročníků, které se konaly za podpory města Plzně a posluchači i hudební kritici je přijali s nadšením, návštěvníci těchto akcí požadovali pokračování v dalších letech. Obecně zájem o koncerty varhanní a duchovní hudby v Plzni stále roste.

Pořadatelem je Biskupství plzeňské a obecně prospěšná společnost Ars christiana o. p. s., která má za cíl vzdělávání v oblasti kultury spojené s křesťanstvím, péče o uchování kulturních statků včetně poskytování pomoci nebo spolupráce při péči o památky vzniklé ve spojitosti s křesťanstvím (v návaznosti na předchozí činnost Sdružení přátel varhan). Pořádání koncertů a přednášek (Plzeňský varhanní festival, Adventní půlhodinky, hudební nešpory…), benefičních koncertů na podporu generální opravy varhan u Františkánů, výuku a vedení gregoriánského chorálu.