Mluvčí hasičů Petr Poncar: V Plzeňském kraji ubylo požárů

foto: Plzeň TV

Pomáhají při vážných nehodách a ovlivňují naše osudy. Často riskují vlastní život a své práce si neskonale váží. Řeč je o členech záchranného hasičského sboru. Mezi ně patří i kapitán Petr Poncar, který teď zastává funkci tiskového mluvčího.

Vyjíždějí hasiči nejčastěji k požárům?
Ne, požárů je necelých dvanáct procent. Ještě před deseti lety to bylo devatenáct procent. To číslo se neustále snižuje. Připisujeme to tomu, že lidé jsou opatrnější a pokud dochází k nové výstavbě, tak ta požární prevence už je na takové úrovni, že jsme schopni předejít neštěstí zavčasu.

K jakým případům vyjíždíte nejvíce?
Nejčastěji jsou to různé technické zásahy pokud je to bez zranění.  Likvidace následků po větrných smrštích, popadané stromy nebo popadané elektrické dráty. Jezdíme i k vyplaveným domům.

Začala topná sezóna. Co to pro vás znamená?
Nám teď bude přibývat práce. Čím bude větší zima, tím častěji budeme jezdit k požárům v komínech. Do jara, než skončí topná sezóna, se  nezastavíme. Lidé stále ještě velmi často zanedbávají údržbu spalinových cest.

Zvoní často linka 150 zbytečně?
Zvoní. Těch zlomyslných nebo bezpředmětných volání je drtivá většina. Stává se, že nám volají děti ze školy, protože se nudí. Volají ale také lidé z bujarých večírků. To už je pak na našich operátorech, aby uměli vyhodnotit, která situace stojí za to, aby došlo k aktivaci jednotek.

V létě bývá nejvíce výjezdů. Kam jezdíte?
V letošním roce jsme měli i přes padesát výjezdů denně v rámci Plzeňského kraje. Většinou šlo o požáry v přírodním prostředí. Pole, louky, hrabanka v lese a tak.