Kapitán Gulaš touží po nejcennější trofeji. Našemu týmu věřím, říká

foto: HC Škoda Plzeň

Dvakrát v řadě se stal Milan Gulaš nejlepším hráčem extraligy. Tuto sezónu může dosáhnout hattricku, ještě raději by ale bral jinou trofej. „Našemu týmu věřím. Chceme hrát minimálně tak, jako v loňské sezóně,“ prohlásil plzeňský kapitán.

Generální ředitel Škoda Transportation Petr Brzezina, generální manažer HC Škoda Plzeň Martin Straka, trenér Ladislav Čihák a kapitán Milan Gulaš. Foto: M. Osvaldová

Vrátil se vám Tomáš Mertl, jak moc jste za to rád?
Vždycky je to velké plus, že si nemusím zvykat na nového centra. Je to zkušený hráč, hodně toho má za sebou. Pevně věřím, že navážeme na tu předloňskou sezónu. Teď těch pár zápasů v přípravě se to víceméně potvrdilo. Přeju si, aby se nám všem vyhýbala zranění.

Je to takové jako když se po dlouhé době sedne na kolo a hned se šlape?
Asi tak nějak. Ale je samozřejmě pořád na čem pracovat. Někdy přijde doba, kdy se nebude dařit, přesně pak přijde to, že s tím umíte nějak pracovat. Nechci, aby krize přišla, ale asi někdy přijde. Věřím, že máme natolik zkušené mužstvo, že ji zvládneme.

Dají se nějak porovnat Tomáš Mertl s Janem Kovářem?
To je úplně diametrální rozdíl, jiná hra. Honza je pravák, Tomáš levák. Je výborný do obrany, to je jeho doména. Vybojuje spoustu puků a máme pak rychlé přechody do útoku a tím i plno šancí.

Třetím ve vaší lajně je Jakub Pour, co říci k němu?
Myslím si, že má obrovský potenciál. Skrývá v sobě střelce, roste tady kluk do národního mužstva. Už dlouho jsem neviděl takhle mladého hráče, který má takový výběr místa na skórování. Má na to čich, to nemá zas tolik hráčů. Každým zápasem bude růst, což dokazoval už minulou sezónu. Odehrál s námi asi 22 zápasů a v každém druhém snad bodoval. Tenhle kluk je schopný dát přes 20 gólů. Jsem rád, že může hrát u nás v lajně, je moc pracovitý a skromný, naslouchá a učí se.

Vraťme se ještě k vám osobně. Vedete bodování Ligy mistrů, jak mícháte ten koktejl, když se připravujete sám?
To nevím. Poslední roky se připravuji pořád stejně. Jdu do zápasu s tím, že chci vyhrát. Zatím to tak nějak klape.

Co udělat pro to, abyste skončili ještě výš než loni?
Zbývá asi štěstí, rozhodují obrovské detaily. Když vezmete naše semifinále s Třincem, tak to jsem ještě nevydýchal. Vedli jsme 2:0 a stejně jsme sérii ztratili. Rozhodovaly detaily. Tenkrát jsme tam nechali naprosto všechno, prostě se nám to nepodařilo. Třinec byl šťastnější. Nerad mluvím o štěstí ve sportu, ale fakt jsme tam víc nemohli nechat.

Nechyběl vám hráč podobný třineckému Davidu Musilovi, který trochu více tvrdil muziku?
Tohle je taky ono. Takového hráče jsem si přál, dostali jsme ho. Máme Bohouše Janka, který bude tvrdit muziku. I já od něj loni schytal pár ran, takže vím, jak to od něj bolí.

V Champions Hockey League už máte jistý postup. Je to výhoda, že se už můžete soustředit na domácí soutěž a nebudete muset honit postup v říjnových zápasech s Zugem?
My jsme hrozně rádi, že se nám to takhle podařilo. Ligu mistrů bereme velice vážně, skvělá konfrontace a pro mladé i skvělá zkušenost.

Splnil se vám sen, zahrál jste si na velkém reprezentačním turnaji. Co vy a reprezentace dál?
(směje se) To bych zatím nechal, já mám před sebou teď jiné cíle. Těším se na start ligy ve čtvrtek, to je na prvním místě.

Na úvod extraligy vás čeká Sparta. Solidní začátek, ne?
Nádherný start, co víc si přát. Určitě bude plno fanoušků, budeme chtít navázat na úspěšnou přípravu. Bude to asi hodně o emocích, jak už to s nimi bývá. Myslím si, že utkání bude mít velké tempo. Sparta přivedla spoustu kvalitních hráčů, kteří je ještě posunou výš.